Tablete root nasıl atılır

Paylaş
 

Tablete root nasıl atılır, genel olarak anlatıyorum. Android tabanlı tabletlerde sistemsel değişiklikler yapmak, cihazı geliştirmek ve kişiselleştirme yapma adına cihaza root atma işlemi yapılır. Windows sisteminde admisters olarak bilinen ana kullanıcı gibi Linux tabanlı yazılımlarda root ana kullanıcı veya yönetici bulunur.

Android sisteminde Linux tabanlı bir yazılım olmasından dolayı tablet ve cep telefonlarında sistemsel değişiklikler yapmak için root atma işlemi yapılır. Bu uygulamanın yapılmasıyla birlikte kullanıcının sahip olduğu tablet üretici firma tarafından garanti kapsamından çıkarılmaktadır.

Root uygulaması, cihazın sahip olduğu tüm sistemsel verilere erişim sağlamaya imkân sunduğundan dolayı istenilen programın kaldırılması, yeniden düzenlenmesi, geliştirilmesi ve iptali gibi tüm erişimlere sahip olunabilmektedir.

Bu durumu bilen cihaz üreticileri root uygulamasını garanti kapsamından çıkarıcı sebep olarak görmektedirler. Root özellikle tableti kullanan kişinin istenilen erişime sahip olmasını, pil ömrünün uzatılmasını, sistemi geliştirmeyi, cihazın işletim sisteminin hızlandırılmasını, tüm güncellemeleri çok hızlı yapma, kişiselleştirmede tüm sınırların zorlanmasını sağlamaktadır. Bu kadar avantajı bir arada sunan root uygulamasını tabletlere nasıl uygularız?

Tablete root nasıl atılır

Tablete root atmak isteyen kişi ilk olarak cihazın geliştirici seçeneklerinin açık olup olmadığını kontrol etmesi gerekir. Geliştirici seçenekleri cihazın bulunduğu yerden değiştirip açık hale getiren cihaz kullanıcısı daha sonra ayarlar bölümünde yer alan “tablet hakkında” bölümüne girmesi gerekmektedir.

Yeni açılan menüde yer alan “derleme numarası” yazan yerin üzerine sistemin aktif hale geleceği ana kadar tıklama yapılır. Yapılan işlemle birlikte geliştirici ayarları otomatik olarak aktif hale gelir. Sistemin aktif hale gelmesiyle birlikte ayarlar menüsünde yer alan “geliştirici seçenekleri” bölümünde yer alan “usb hata ayaklama” modu yeniden aktif hale getirilir. Bundan sonra tableti geliştirme adına ücretsiz programları elektronik marketlerden ücretsiz olarak indirmek suretiyle istenilen geliştirmeyi ve kişiselleştirmeyi yapabilirsiniz.

Tablete root nasıl atılır
Oyla

Bir önceki yazımız olan Telefona root nasıl atılır başlıklı makalemizde root atma garantiyi bozar mı, root nasıl atılır ve telefondan root atma hakkında bilgiler verilmektedir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
REKLAM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM