3D Touch Nedir ve Nasıl Çalışır?

Paylaş
 

Apple, genel olarak telefonlarını üretirken onlarda piyasada hiç kullanılmamış sistemleri kullanarak bir fark yaratır. Bundan yola çıkarak Iphone 6 S’de 3D Touch ekran teknolojisini kullanarak yine bir adım önde olduğunu göstermiş bulunuyor. Apple’nın telefonlarının her çıktığında satış rekorları kırmasının en büyük özelliği her yeni çıkardığı telefonda yeni özelliklerin kullanılmasıdır.

Diğer marka telefonlarına oranla Iphone telefonunda dokunmatik ekran daha rahattır. Ekranda herhangi bir nesneyi büyütmek, küçültmek ve onu aşağı yukarıya doğru kaydırmak için parmak ile dokunmak yeterli oluyor. Iphone 6 S’lerde kullanılacak olan 3D Touch ekran özelliği ile tüm bu işlemler Peek ve Pop özelliklerinin eklenmesiyle yapılacak. Peek ve Pop özelliklerini küçük bir örnek ile şöyle açıklayabiliriz. Bize bir mail geldi ve biz buna ekrandan bakmak istiyoruz. Bu maile hafif bir şekilde dokunduğunuz zaman Iphone 6 S bize mailin ön izlemesini gösteriyor. İşte bu işlem Peek olarak adlandırılıyor. Eğer maili açmak istersek o zaman ekrana biraz daha sert bir şekilde basarsak mail tamamen açılıyor. Bu işlem de Pop oluyor. Bu Peek ve Pop sistemi Iphone 6 S ve Iphone 6 S Plus telefonlarının birçok işleminde kullanılmaktadır. 3D Touch özelliği Iphone 6 S ve Iphone 6 S Plus telefonlarında kullanılacak. Bu yeni özellik ekrana yapılan baskıyı kolaylık ile anlayabilecek. Yani ekrana uygulanan baskının şiddeti kadar Iphone 6 S işlemi anında gerçekleştiriyor. 3D Touch ekranının bize sunduğu bir diğer özellik ise ekranda bakacağımız işleme parmağımızı basılı olarak tutarsak karşımıza otomatik olarak hızlı erişim menüsü geliyor. Peki, telefon bu hareketleri nasıl anlıyor? Telefon ekranında bakılan işleme karşı gösterilen basınç kapasitif sensorlar ve cam yüzey ile arka aydınlatma arasında kalan kısım rahat bir şekilde anlıyor. Parmak izleri ile uygulanan basıncı anlıyor ve yapılacak olan işlemi karıştırmadan yerine getiriyor. Yalnız telefon ekranına yapılan basınç telefon tarafından anlık anlaşılıyor bunun gerisini İOS yapıyor dersek yanılmayız. İOS’ da yapılan bir işlemi onaylanarak hemen telefonda görülüyor.

Telefonlardaki bütün teknolojik yenilikleri Apple’ın çıkardığı yeni telefonlarında kolaylıkla izleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan  En iyi Telefon Kulaklık Markaları başlıklı makalemizde hangi marka kulaklık almalıyım, hangi telefon kulaklığını almalıyım ve telefon için kulaklık önerisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
REKLAM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM