500 600 tl arası akıllı telefonlar

Paylaş
 

Akıllı telefon alırken cebimden fazla para çıkmasın ama ihtiyaçlarımı da karşılasın istiyorsanız 500 600 tl arası akıllı telefonlar size yeterli gelecektir. Akıllı telefonda fiyat performans (f/p) açısından verim alabilmek için alışverişe çıkmadan önce gereksinimlerinizi iyi belirlemeniz gerekmektedir.
Fiyatları akıllı telefonlarının özellikleri ve markası belirlemektedir. Kullanılmayacak bir özellik için fazladan para vermek istemiyorsanız neye  ihtiyacınız olduğunu iyi belirlemeniz gerekmektedir.

500 600 tl arası akıllı telefonlar

500 600 tl arası akıllı telefon önerilerime yerli bir telefon markası ile başlamak istiyorum. Vestel firması 400 ila 800 tl arasında iş görür telefonlar üretiyor. Daha doğrusu çok pahalı telefonlar üretmek yerine tüketicinin cebinden fazla para çıkmayacağı, özellikleri de orta seviyede telefonlara odaklanmış. Çoğu kişinin telefon için ciddi rakamları gözden çıkarmayacağını düşünerek doğru bir hamle yapmış bence.
Ürünleri de başka firmalarınkilere kıyasla özellik açısından daha donanımlı. Bu nedenle akıllı telefon için 1000 tl altı bütçe ayıranlar Vestel seçeneğini de listeye eklemeliler.

Vestel Venus V3 5040

Bu telefonun öne çıkan özellikleri, yeni çıkan akıllı telefon modellerinden biri olması (Kasım 2016 da çıktı), metal kasalı olması ve özelliklerinin dengeli olması. Yani bir özelliği çok iyi başka bir özelliği kullanıcıyı üzen değil de özelliklerinin iş görür şekilde olması. Ayrıca yeni çıkan bir telefon olduğu için Android 6.0.1 işletim sistemi kullanılmış olması da tercih sebebi.

Vestel Venus V3 5040

Telefon marka ve modeli: Vestel Venus V3 5040
Piyasa fiyatı:550 TL

Ekran boyutu:5.0 inç

Dahili depolama: 16 gb

Bellek (RAM):2 gb

Kamera çözünürlüğü:8 MP arka ve 5 MP ön

Batarya kapasitesi:2100 mAh

CPU Frekansı:1.3 GHz

Ekran çözünürlüğü:720 x 1280

Ne zaman piyasaya sürüldü: 01/11/2016

Vestel Venus V3 5040 özellikleri:

Bu telefonun 1 GB RAM lisi 500 TL, 2GB RAM li olanı ise 550 TL ye satılmaktadır. Çarşı pazarda telefonun fiyatını sorarken RAM ini de sorsanız iyi olur. Döviz fiyatlarının değişmesine göre 2017 yılında fiyatında da değişiklik olabilir.

Telefonun ekran çözünürlüğü 720 x 1280. Bu değerler bu fiyat aralığına göre normal ve iş görür seviyede. Ekranında çizilmeye dirençli cam kullanılmış. Ekran dayanıklılığı ise Corning Gorilla Glass 3 ile sağlanmış. Dokunmatik türü ise kapasitif ekran.

Çoğu kullanıcı kapasitif ekran ne demek bilmiyor olabilir, açıklayayım: Ekranın vücuttaki statik elektriğe duyarlı olarak çalıştığını ve çoklu dokunmayı desteklediğini ifade eder. Yani parmaklarınızla dokunduğunuzla algılama yapar ama eldiven giyerseniz veya kalem çubuk gibi cisimlerle ekranı kullanamazsınız. Dokunmatik telefonların ekranları genelde bu teknolojiyle yapılmaktadır.

Ana işlemcisi için Quad-Core 1.3GHz ARM Cortex A7 kullanılmış. Esasen kullanıcılar 1 veya 1.5 GHz arası farkı pek hissetmezler. İşlemcinin kaliteli olması telefonun kasma, donma sorunlarını yaşamayacağını ve hızlı olacağını gösterir. Bununla birlikle bu faktörler RAM ROM ve donanım gibi başka değişkenlerle de ilgilidir. Bu telefonda kullanılan işlemciyi orta seviyede olarak değerlendirmek mümkündür. Üst düzey oyunlarda kasabilir ama normal oyunları sıkıntısız oynarsınız.

Dahili depolaması 16 GB, 64 GB a kadar hafıza kartı desteği sunuyor. Telefonda fazla oyun, video depolamıyorsanız bu yeterli gelecektir. Her gördüğünüzü videoya alan biriyseniz yetmeyebilir.

Telefonun 3 G görüntülü konuşma özelliği yok, parmak izi okuyucusu da yok, radyosu da yok. Ayrıca bataryası da değişemiyor. Bunlar telefonun eksi özellikleri. Ancak zaten böyle özellikleri aramayan kullanıcılar var. Bu özellikler de olsa telefonun fiyatı 1000 tl üzerine çıkabilirdi.

2100 mAh batarya kapasitesi var. Bu telefonun şarjının çok uzun dayanmayacağını gösteriyor. Yani her gün şarj edilmesi gerekiyor. Öte yandan akıllı telefonların şarjı uzun giden modellerinin de şarjı bir hafta dayanmıyor, çok dayansa 2 günde bitiyor. Bu açıdan bakıldığında telefonun şarjı bir gün gitmiş veya iki gün gitmiş ne fark eder kullanıcı değerlendirmesi gerekiyor. (Araziye çıkan biriyseniz 2 gün bile değerlidir)

Telefonun GPS özelliği var. A-GPS özelliği sayesinde normal GPS e nazaran daha kısa sürede baz istasyonuna bağlanıp yön bulmanızı sağlıyor. GPS özelliğini GLONASS ile yani Rus uyduları ile kullanıyorsunuz. Telefon Wi-Fi Hotspot özelliği ile Wi-Fi kullanılabiliyor.

8 MP arka ve 5 MP ön kamera çözünürlüğüne sahip telefonun coğrafi konum etiketleme ve otomatik odaklama özelliği var. LED flaş kullanıyor, video kayıt çözünürlüğü ise 1080p.

Telefonun metal kasalı olmasının artı bir özellik olduğunu söylemiştim. Altın, gümüş, gri ve siyah renk seçenekleri var. 140 gram ağırlığı var.

Marshmallow işletim sistemi kullanılan telefon 4G, 4.5G destekliyor.

Turkcell T70

500 600 tl arası akıllı telefonlardan birisi de Turkcell T70. Vestel Venus V3 5040 ile çok benzer özellikler taşıyor. Vestelin telefonuna göre ekranı 0.2 inç daha büyük. Gerçi bu önemli bir miktar değil. Batarya kapastesi de 2540 mAh. Bu Vestelinkine göre gözle görünür bir artı. Yani şarjı bir fazla gider. Turkcell T70 in öne çıkan özellikleri bunlar.

Turkcell T70

Telefon marka ve modeli: Turkcell T70
 
Piyasa fiyatı:590 TL

Ekran boyutu:5.2 inç

Dahili depolama: 16 gb

Bellek (RAM):2 gb

Kamera çözünürlüğü:8 MP arka ve 5 MP ön

Batarya kapasitesi:2540 mAh

CPU Frekansı:1.3 GHz

Ekran çözünürlüğü:720 x 1280

Ne zaman piyasaya sürüldü: 12/05/2016

Turkcell T70 özellikleri:

Vestel Venus V3 5040 de olduğu gibi Turkcell T70 de de 3 G görüntülü konuşma özelliği, parmak izi okuma özelliği, radyosu bulunmuyor. Bataryası değişemiyor.
Dahili depolama 16 GB ve bu miktar hafıza desteği ile 32 GB a kadar çıkarılabiliyor. (Vestelin telefonu 64 GB a kadar hafıza desteği sunuyor)
Kamera çözünürlüğü de Vestelin telefonu ile aynı, arka 8 MP, ön 5 MP kamera çözünürlüğü var.
Marshmallow işletim sistemi kullanıyor. Ön kamerası yüz algılayabiliyor, 4 G ve 4.5 G desteği sunuyor. GPS özelliği de var.
Gelelim eksi yanlarına;
Ekranı kırılmaz cam olmadığı için koruyucu film çektirmek gerekiyor. Hafızanın en fazla 32 GB a kadar artırılabilmesi de bazılarının canını sıkabilir.
Gövde malzemesinin metal değilde metal görünümlü plastik olması bu konuya takıntılı olanlar için kötü haber. Ben de plastik gövdeli akıllı telefonları ezik buluyorum. İşlevi belki değişmez ama psikolojik olarak “ucuz” etkisi yapıyor. Buna bağlı olarak telefon 7 gram daha hafif.
Video çöznürlüğünün 720 p olması da ciddi bir eksi. Vestelinkinden bir gömlek aşağıda video çekiyor demek bu. Renk seçeneği olarak sadece siyah var.
Kişisel görüşüm Vestel’in telefonu 550 TL ise Turkcellinki daha aşağıda olması gerekirdi. Ama öyle değil, Turkcell T70 daha pahalı satılıyor.
Böyle bir telefonu doğrudan almak yerine tarifeye ek olarak almak daha mantıklı diye düşünüyorum.

Lenovo A6010

500 600 tl arası akıllı telefonlar arasında Lenovo A6010 i de saymak mümkündür. Bu telefonu öne çıkaran husus bataryasının değişebiliyor olması. Diğer özellikleri ise ilk iki telefonla aynı veya daha düşük seviyede.

Lenovo A6010

Telefon marka ve modeli: Lenovo A6010
 
Piyasa fiyatı:590 TL

Ekran boyutu:5.0 inç

Dahili depolama: 8 gb

Bellek (RAM):1 gb

Kamera çözünürlüğü:8 MP arka ve 2 MP ön

Batarya kapasitesi:2300 mAh

CPU Frekansı:1.2 GHz

Ekran çözünürlüğü:720 x 1280

Ne zaman piyasaya sürüldü: 01/01/2016

Lenovo A6010 özellikleri:

2016 yılının başında piyasaya sürülen bu telefon android5.0.2 (lolipop) işletim sistemini kullanıyor. Bu marshmallowdan önceki işletim sistemi. Belleğinin de 1 GB RAM olduğu düşünürse önceki iki telefondan kasma açısından az da olsa düşük performans göstereceği söylenebilir. Selfie kamerasının 2 MP çözünürlüğünde olması da diğer iki telefonla kıyaslanınca bu telefonun biraz zayıf kaldığı söyleniyor.

Diğer özelliklerini tek tek saymıyorum. Genel olarak bakıldığında tek avantajı bataryasının değişebiliyor olması. Çünkü sürekli şarj edilmek zorunda kalan bataryalar yüzünden telefonun bataryası bir süre tükeniyor ve yeni bir telefon almak zorunda kalıyoruz.

Yoksa diğer özellikleri bakımdan hem eski model olması, hem de plastik kaplı gövdesi ile Vestelin telefonun yanında zayıf duruyor. Turkcell T70 ile kıyaslanırsa bir tık iyi veya eşit denilebilir.

Lenovo firması ülkemizde fazla bilinmeyen bir marka. Bu yüzden kullanıcılar tereddüt yaşayabiliyor. Ben bu markanın Samsung derecesinde güvenilir ve iyi iş çıkaran bir firma olduğunu söyleyebilirim. Telefonu aldıktan iki gün sonra bozulur, elimde kalır gibi bir endişeniz olmasın. Bununla birlikte Lenovo A6010 ın özellikleri Vestel Venus V3 5040 e göre düşük kalıyor.

Yerli firmamız Vestel hakkında da kullanıcı tereddütleri mevcut. “Yerli malı telefon ne kadar işe yarar ?” gibi endişeler var. Vestel firmasının yaptığının büyük ölçüde montaj ve servisten ibaret olduğunu söylemek mümkün. Yani bataryayı bir firmadan, ekranı bir firmadan, başka parçaları da başka firmalardan alıp monte ediyor. Yani telefonunu Vestel icat etmemiş, sadece monte etmiş durumda. Her ne kadar montaj kalitesi de önemli olsa da Vestel markasına ait bir telefonu aldığınızda Türkiyede icat edilip de denenmemiş bir ürünü satın almıyorsunuz. Bu yüzden 500 600 tl arası akıllı telefonlar arasında Vestel Venus V3 5040 ilk sırada yer alıyor. Eğer akıllı telefonu uzun süre kullanmak istiyorsanız ömrü dolan bataryasının değiştirilebiliyor olması nedeniyle Lenovo A6010 daha tercih edilebiliyor oluyor.

Turkcell T70 almak ise tarifeye ek olarak verilirse mantıklı. Yani zaten telefon faturasını ödediğiniz için aylık 5-10 tl ek bir bedel ödeyip sahip olabilecekseniz mantıklı.

500 600 tl arası akıllı telefonlar
5 (100%) 2 oy

Bir önceki yazımız olan 400 500 tl arası telefonlar başlıklı makalemizde 400 500 tl arası telefon önerisi, 500 tl altı telefon önerisi ve 500 tl lik telefonlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
REKLAM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
evden eve nakliyat Whatsapp profilime kim baktı Disk yazma korumalı biçimlendirilemiyor