Android 6.0 Marshmallow Genel Özellikleri

Paylaş
 

Android 6.0 Marshmallow çok kısa bir süre önce Google’un Nexus 5X ve 6P modelleri ile birlikte duyurduğu yeni bir sürümdür. Zaman içinde genel özellikleri hakkında bilgilerde netlik kazanacaktır. Uygulama birçok yeniliği de yanında getiriyor. Bu yenilikleri öğrenmek için yazımıza bir göz atabilirsiniz.

Genel Özellikleri

Android 6.0 Marshmallow ile gelen en büyük yenilik, uygulama izinleridir. Örneğin, Google Play’den bir indirme yapacağınız zaman izin gerekiyordu. Bu tür uygulamalar ise kullanıcıların hiç hoşuna gitmiyordu. Yeni uygulama ile izinler izin denetim sistemi ile verilecek veya istenilen izni vermeyebilirsiniz. Bunun yanında uygulamaları yükleyip izin verdikten sonra ayrı bir yerden bu verdiğiniz izinleri değiştirebilme olanağınız bulunuyor. Yeni gelen diğer bir özellik ise özel Chrome sekmeleridir. Bu sekmeler uygulamanın içine konulmuştur. Uygulama ile ilgili bir içeriği Chrome’da açmak istediğiniz zaman bu özellik devreye giriyor ve uygulama, ara yüzüne sahip bir sekmeyle açılıyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar uygulamaları daha rahat ve kolay kullanıyorlar. Getirdiği diğer bir yenili ise parmak izinin daha da geliştirilmiş olmasıdır. Android’in zayıf olduğu konulardan biri olan parmak izi okuması bu özellik ile gelişiyor. Bu uygulama ile internetten ya da alışveriş sitelerinden parmak izinizi kullanarak alışveriş yapabilirsiniz. Bu uygulama ile şarj sorunu da büyük bir oranda çözülüyor. Doze olarak bilinen bu özellik sayesinde cihazda bulunan hareket algılayıcıları cihaz sadece hareket halindeyken uygulamaları aktif hale getiriyor. Cihaz kullanılmadığı zaman bu özellik aktif konumda değil. Buda pil tüketimini olumlu etkiliyor. Uygulamanın diğer özellikleri arasında; Bluetooth SAP, metin seçimleri, klavye kısa yolları, android pay ile ödeme kolaylığı, USB, türü C şarj, sesli görsel mesaj uygulamaları, dönebilen ana ekran, ekran görüntülerini rahatlıkla silebilme ve Chrome özel sekmeleri bulunmaktadır.

Marshmallow ne zaman çıktı?

Android 6.0 Marshmallow uygulamasının çıkış zamanı 2015 sonbaharı olarak duyurulmuştur. Yalnız bu uygulama Nexus cihazlarına gelecektir. Diğer üreticiler Android 6.0’ı kendi telefonlarına adapte etmelidir. Bundan dolayı bir süre daha beklenileceği görülüyor.

Android 6.0 Marshmallow Genel Özellikleri
Oyla

Bir önceki yazımız olan Mutluluğun Resmi Selfie pozu ile çekilir başlıklı makalemizde mutluluğun resmi selfie çekimi, selfie çekimi ve selfie çekimi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
REKLAM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
evden eve nakliyat Whatsapp profilime kim baktı Disk yazma korumalı biçimlendirilemiyor