Androidleri Tehdit Eden Virüsler Nasıl Çalışıyor ve Nasıl Silinir?

Paylaş
 

Android uygulamalarda virüs tehlikesi

Günümüzde özellikle de Android telefonları tehdit eden yüzlerce virüs çeşidi piyasaya kötü niyetli kişiler tarafınca sürülmektedir. Android telefonlarımız ile fotoğraflar çekebiliyor, müzikler paylaşabiliyor, chatleşme uygulamaları üzerinden mesajlaşabiliyor ve daha birçok fonksiyonu beraberinde yapabiliyoruz. Üstelik Android dünyasının içerisinde barındırdığı yüzlerce uygulamayı sorgusuz sualsiz rahatlıkla ücretsiz bir şekilde indirerek telefonlarımıza kurabiliyoruz. Ancak bu kurduğumuz uygulamaların içerilerinde herhangi bir virüsün olup olmadığını anlamamız oldukça zor. Uzmanların yaptıkları araştırmalara göre de piyasa da bulunan her 20 uygulamadan bir tanesinin içerisinde virüs bulunuyor ve bu oran son derece ciddi bir orandır.

 

Android açık kaynak kodlu uygulamalar

Android sistemi açık kaynak kod bir sistem olduğu için geliştiriciler, yazılımcılar diledikleri yazılımları yazarak istedikleri uygulamaları oluşturabiliyorlar ve piyasaya sürebiliyorlar ve bu uygulamaları oluşturan yazılımcılardan bazılarının kötü niyetli olup olmadığını da haliyle bilemeyiz. Android sistemi yine açık kaynak kod olduğu için herhangi bir yazılım ile telefona kolay bir şekilde müdahaleler edilebiliyor, veriler çalınabiliyor ve daha farklı işlemler yapılabilmektedir. Kötü niyetli yazılımcılar da Android sistemleri tehdit eden bu virüsleri oluşturuyorlar ve piyasaya en çok indirilmekte olan uygulamalar ile birleştirerek yayıyorlar. Sizler bu uygulamaları indirdiğiniz zaman aslında uygulamanın istediği izinler panelinde rahatlıkla bu uygulamanın tehdit oluşturup oluşturmadığını görebiliyorsunuz.

 

Android uygulama izinleri ayarlama

Örnek vermek gerekirse izinler panelinde “Uygulama sizin adınıza SMS gönderimi yapabilir”, “Uygulama sizin adınıza mesajlarınızı kontrol edebilir”, “Bu uygulama telefonu uyku modunu sokmayabilir” gibi izinleri isteyebiliyorlar. İşte bu gibi bazı izinlere şüpheyle yaklaşmalıyız ve izni kesinlikle vermemeliyiz. Unutmayın ki bir fotoğraf çekme uygulaması sizden sizin adınıza başkaları ile görüşme izni istemez veya rehberinizi kontrol etme izni istemez. Maalesef günümüz Android kullanıcıları uygulama yüklerken bu izinlere hiç dikkat etmiyorlar ve sonuçlarına da mecburen katlanmak zorunda kalıyorlar. Eğer telefonunuza bir virüs bulaşmasını istemiyorsanız dediğimiz gibi ilk adım olarak izinleri kontrol etmelisiniz sonrasında telefonunuza mutlaka veri tabanı oldukça profesyonel bir çeşit anti virüs yazılımı kurmalısınız. Özellikle de Android sistemler için işini gayet başarılı bir şekilde yapan anti virüs yazılımları mevcuttur.

 

Telefonda virüs olduğu nasıl anlaşılır

Bu gibi bahsettiğimiz izinlere dikkat etmediniz ve telefonunuza bir sürü uygulama kurdunuz diyelim peki bu uygulamaların virüslü olup olmadıklarını daha doğrusu telefonunuz da bir virüsün bulunup bulunmadığını nasıl anlarsınız? Bunun için aslında basit birkaç test yapabilirsiniz. Eğer telefonunuzun şarjı eskisine göre daha çabuk bir şekilde bitiyorsa arka planda bir virüs çalışıyor ve bazı fonksiyonlarını kullanıyor olabilir. Yine telefon görüşmeleriniz de farklı cızırtılı sesler duyuyorsanız veya telefon görüşmesi yaparken telefonunuzda donmalar meydana geliyorsa da şüphelenmelisiniz. Buna ek olarak galerinizde sizin çekmediğiniz bazı fotoğraflar var ise bu fotoğraflardan da şüphelenebilirsiniz. Bütün bunlara ek olarak Android sistemler de güvenliğinizi yüksek tutmak için “Bilinmeyen kaynaklardan uygulama yükle” seçeneğini deaktif yapmalısınız. Maalesef birçok kullanıcı bu unsura dikkat etmiyor ve farklı sitelerden uygulamalar yükleyebiliyorlar. Eğer onu deaktif yaparsanız Play Store dışında bir yerden uygulama yükleyemezsiniz ve güvenliğiniz bir nebze de olsa sağlanmış olacaktır çünkü Play Store içerisinde bulunan uygulamalar da genellikle virüs olmaz.

Bir önceki yazımız olan Akıllı Cihazlarda Pil Tasarrufu İçin 7 Teknik başlıklı makalemizde akıllı telefon pil tasarrufu, android cep telefonlarında pil tasarrufu ve pil tasarrufu için 7 öneri hakkında bilgiler verilmektedir.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Android Virüs Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Android Virüs
Ziyaretçi
Android Virüs

Android telefonum sürekli donuyordu virüsten dolayıymış donma sorunu nu sayenizde hallettim.

REKLAM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM