Darbeye dayanıklı telefonlar

iPhone 7
Paylaş
 

2018 yılının çarpmaya, çizilmeye, darbeye dayanıklı telefonlarını belirledik. Akıllı telefonları gittiğimiz her yere götürüyoruz. Bu nedenle biz ne yaşarsak onlara da yaşatıyoruz. Yani üzerlerine kahve dökülüyor, masadan düşüyorlar veya yolda yürürken elimizden kayıveriyorlar.

ABD’de yapılan bir araştırmada iPhone kullanıcılarının yaklaşık dörtte biri en az bir kere ekranlarını çatlattığı görülmüş. Akıllı telefonların kırılmayanı veya darbe almasın diye sabit bir şekilde kullanılanı yok, yani bu telefonları alırken çok para versek de başlarına kaza gelmelerine engel olamıyoruz.

Ama akıllı telefonların daha dayanıklılarını, kazalara karşı daha dirençli olanlarını satın alabiliriz. Kötü kullandıktan sonra elbet zarar görecek ama bazı akıllı telefonlar daha dayanıklı. Biz de darbeye daha dayanıklı 4 telefonu belirledik.

Karşılaştırma kriterlerimiz

 • Şasi: Estetik ve dayanıklılık arasındaki dengeyi sağlamak için telefon iyi yapılandırılmış olmalıdır. Hafif ve güçlü metaller telefonu daha dayanıklı yapar.
 • Cam Panel: Her yeni versiyonda güçlendirilmiş cam paneller daha dayanıklı hale geliyor. Örneğin, Corning’in Gorilla Glass 4 , öncekilere göre iki katı koruma sağlıyor (Gorilla Glass 3). Gorilla Glass ve Apple’ın iyonla güçlendirilmiş camları, güçlerini arttırmak için kimyasal olarak iyon değişimiyle değiştirildi. Applied Science’a göre , işlem yüksek sıcaklıkta daha büyük potasyum iyonlarıyla cam malzemede sodyum iyonlarının değiştirilmesini içeriyor. Böylece normal cama göre darbeye ve çizilmeye karşı daha dayanıklı bir malzeme elde edildi.
 • Parmak İzi Algılayıcı: Parmak izi sensörü gibi daha küçük bileşenler üzerine üst seviye materyallerin kullanılması sadece bir telefonun albenisine katkıda bulunmakla kalmaz, aynı zamanda ahizenin genel sağlamlığına da katkıda bulunur. Çizilmiş veya kırılmış bir sensör, bir telefonun parmak izlerini okuma yeteneğini engelleyebilir.
 • Kamera Lensi: Çizik bir kamera objektifi veya kırık bir mercek,  telefonun fotoğraf kalitesini etkileyebilir. Bunun yanında ahizenin suya ve diğer kirleticilere karşı direncini azaltabilir. Safir kristal mercek camdan daha serttir, bu da bu bileşeni daha dayanıklı hale getirir.
 • Suya Direnç: Giriş koruma veya IP değerlendirmesi, el cihazlarının elemanlara karşı direncini ölçmeye yardımcı olmak için Uluslararası Elektroteknik Komisyonu tarafından hazırlanmış bir standarttır . İlk rakam kir ve toza direnç gösterirken ikincisi sıvılara direnç gösterir. IP68 dereceli bir telefonda, örneğin, 6 , sekiz saatlik bir testten sonra toz ve kirden tam koruma sağladığı anlamına gelirken, 8 , 30’a kadar su yalıtımı tamamen bir buçuk metre derinliğe kadar batırıldığını gösterir dakika.
 • Ekranın Değiştirilmesi: Telefonun herhangi bir nedenle onarıma ihtiyaç duyması halinde, telefonun ekran aksamının çıkarılması gerekince ne kadar kolay bir şekilde değiştirileceğini belirlemek önemlidir. Bir ekranın değiştirilmesi ne kadar kolaysa, onarım gerçekleştirilirken diğer bileşenlerin kırılma riski de o kadar az olur.
 • Şarj Portunun Değiştirilmesi: Şarj portu, sabitleme ve sökme döngülerinin yıpranması ve yıpranması nedeniyle parçalanması muhtemel diğer önemli bir bileşendir. Neyse ki çoğu amiral gemisi telefonları değiştirilmesi kolay modüler şarj portlarına sahip olacak şekilde tasarlanmıştır.
 • Ekran Montajı Fiyatı: Ekonomik parçalar daha ucuz onarım maliyetleri demek.
 • Düşme Testleri: Bir el cihazının fiziksel hasara karşı ne kadar dirençli olduğunu belirlemek için düşürme testleri yapılır. Bu telefonlarda yapılan düşme testleri, çeşitli YouTube kanallarından sağlandı. Listemizdeki her telefon için standart düşme testi olmadığını gördük, bu nedenle aynı model üzerinde gerçekleştirilen farklı düşme testlerinin birden fazla videoyu daha iyi bir sonuç elde etmek için analiz ettik.
 • Suya Daldırma Testi: Adından da anlaşılacağı üzere, suya daldırma testleri, sıvı hasarlara karşı ne kadar iyi korunduğunun belirlenmesi için bir el cihazını değişik derinliklerde belirli bir süre su altında bırakmayı içerir. Yine, bu testler çevrimiçi çeşitli YouTube kanallarından sağlandı.
 • Ergonomi: Kullanım kolaylığı, her akıllı telefonun sahip olduğu hayati bir özelliktir. Bir elle idare edilmesi kolay bir telefonun, kazara kayma ve düşme şansı daha az olur. Ahizenin ergonomisinin belirlenmesindeki temel etkenler kavramanın ne kadar kolay olduğunu ve ekranın her köşesine ve harici tuşlara tek elle ulaşabilmemizin kolaylığı.
 • Kayma Direnci: Kayma direncini belirlemek için bir eğme teçhizatı hazırladık ve çeşitli malzemeler üzerine düz duran telefonlarla bir dizi test yaptık. Bir açıcı uygulama kullanarak, el cihazının farklı yüzeylerden geri döndürülemez biçimde kayma açısını ölçtük.

Kayma direnci testimizde kullanılan malzemeler ahşap, pamuk, polyester, kauçuk, kağıt ve kağıt havluydu. Her bir cihaz kayma açısı için altı kez ölçülmüştür – dikey olarak üç kez ve yatay olarak üç kez – daha sonra bir ortalama hazırlanmış ve uygun işaretler verilmiştir.

Dayanlıklı telefonlar

Bu telefonları nasıl seçtik

Dayanıklılık kriterlerimizi belirledikten sonra hangi telefonları teste tabi tutacağımızı belirlemek için bazı temel kurallar belirledik. Öncelikle, bu cihazların yaygın olması ve en azından 1500-2000 TL’den daha yükseğe satılıyor olması gerekiyordu. (Ucuz etin yahnisi olmaz düşüncesiyle)

Bir diğer önemli husus genel yapım kalitesiydi. Şu anki amiral gemisi sınıfının (örneğin, iPhone X ve Galaxy Note 8 gibi spor cam muhafazaları) inanılmaz derecede çarpıcı olduğunu tartışmaya gerek yok. Maalesef estetik yönün öne çıkarılması bazen dayanıklılığı feda etmek anlamına geliyor. IPhone’un çelik takviyeli arka cam paneli gibi son teknoloji ürünleri kullanılmış telefonlar bile düşme veya elden kayıp caddeye yuvarlanma esnasında zarar görebilirler.

Onarım için sökmek son derece zor olan telefonları ve çok pahalı parçası olanları diskalifiye etmek zorunda kaldık.

Sonuç olarak, aşağıdaki telefonları yanlarında yazan sebepler nedeniyle kriterlerimizi karşılamadığımız için diskalifiye ettik:

 • Apple iPhone 8 (cam muhafaza, çok pahalı parçalar)
 • Apple iPhone X (cam muhafaza, çok pahalı parçalar)
 • Google Pixel 2 (çerçeve eğildiğinde anten hattında kırılmaya duyarlı çerçeve)
 • HTC U11 (cam muhafaza, zayıf dayanıklılık)
 • LG G6 (cam muhafaza)
 • LG V30 (cam muhafaza)
 • OnePlus 5 (5T ile değiştirildi, yakında durdurulacak)
 • Samsung Galaxy S8 (cam muhafaza, çok pahalı parçalar)
 • Samsung Galaxy Note 8 (cam muhafaza, çok pahalı parçalar)

Telefon 1:OnePlus 5T

OnePlus, merkezi Çin’in Shenzhen bölgesi olan ve sessiz sedasız  büyüyen reklama değil kaliteye önem veren bir şirkettir. En yeni modelleri OnePlus 5T kesinlikle hayal kırıklığı yaratmıyor .

Bu telefonun fiyatı iPhone X’in yaklaşık yarı fiyatıdır ama harici ve dahili özellikleri daha iyidir.

OnePlus 5T

OnePlus 5T

OnePlus 5T, genel yapı kalitesi ve kullanılan malzemeler açısından parlıyor. Neredeyse çerçevesiz ekran ve yerinden değiştirilmiş bir parmak izi tarayıcının dışında 5T, tek katlı alan sınıfı alüminyumdan üretilen ana muhafazaya sahip OnePlus 5 yapı tarzı ile aynı.

En küçük detayda bile, seramik parmak izi sensörü ve safir kristalden yapılmış kamera objektifi gibi dikkat çekici özellikler açıkça görülmektedir. Seramik inanılmaz derecede sert ve çizilmelere ve çatlaklara son derece dayanıklıdır. Seramik için bilinen bazı kullanım alanları bıçak ağızları ve vücut zırhıdır. Safir kristali son derece çizilmeye karşı dirençlidir.

OnePlus 5T, listemizde 6.01 x 2.94 x 0.29 inç’e çıkan üçüncü büyük ahizedir. Boyutuna rağmen 5T tasarımıyla bir elle şaşırtıcı derecede kolay kullanılır. Genişliği hafifçe eğimli arka ve ön perimetreleriyle büyük ölçüde dengeleniyor ve böylece tutunması çok rahat oluyor. Gövdedeki doku, tuttuğunda belirgin olan ince bir kuma sahiptir ve saygın OnePlus 3T kadar cesur olmasa da, ahizeyi tutarken yine de size emniyetli bir his verir.

OnePlus 5T

OnePlus 5T

Corning Gorilla Glass 5 ve yüksek kaliteli alüminyum kullanımı, damlalara, çukurluklara ve bükülmelere karşı mükemmel bir koruma sağlar. PhoneBuff tarafından gerçekleştirilen önemli bir dayanıklılık testinde , OnePlus 5’in, iPhone 7’ye karşı zafer kazandırdığını göstermiştir.

OnePlus 5T, telefonun ahizesi kolayca sökülüp takılabilmektedir. Telefon, gövdesinin yan tarafındaki iki vidanın sökülmesi ile ana alt parçalara ayrılabiliyor. Ekran, orta çerçevesinden çekilerek kolayca değiştirilebilir, ancak diğer bileşenlere zarar verme riskini azaltmak için önce anakartı ve pili çıkarmayı öneririz. Modüler tasarımı, yüksek kalitede şerit konektörleri kullanımı ve en az vida yerleşimi sayesinde, kabuk monte şarj portu gibi diğer parçalar da sorunsuz değiştirilebiliyor.

OnePlus 5T

OnePlus 5T

OnePlus 5T, dayanıklılık açısından diğerlerinden ayıran özelliklere sahipken göz ardı edilemeyecek birtakım zayıf yönleri de vardır. Öncelikle, ekran aksesuarı gibi yedek parçaların temini, cihaz nispeten yeni sürüm olması nedeniyle halen zordur. Dolayısıyla, ekranınızı 5T’nizde parçalarsanız, değiştirme ekranlarının internetten satın alınabilmesi için beklemek zorunda kalacaksınız.

OnePlus, su direnci için resmi olarak derecelendirilmediği halde OnePlus, telefonunun sıkı toleranslarından dolayı hafif sıçramalara karşı bir miktar koruma sağladığını belirtiyor . 5T’li sahile gitmeden önce, OnePlus’ın su hasarına bağlı olarak herhangi bir garantiyi geçersiz kılacağını lütfen unutmayın.

Yurt dışında yapılan bir dizi su testinde OnePlus 5T, suya karşı şaşırtıcı bir direnç göstermiştir. Akmakta olan bir musluğun altına sokuldu, su dolu bir kaseye sokuldu sorun olmadı. Buna rağmen, herhangi bir resmi su direnci derecesinin olmaması, (Teknik özelliklerinde suya ve toza dayanıklılık belirtilmiyor) nedeniyle suya karşı korumasız kabul etmek daha doğru olacaktır.

Telefon 2:Pixel 2 XL

Google en yeni Android Oreo’yu kutudan çıkardı ve en son güncellemeleri bu telefona koydu.

Telefonun arka şasisinin yaklaşık dörtte birini kaplayan daha modern bir cam panel ile temiz, güncellenmiş bir görünüm sunan Pixel 2 ve Pixel 2 XL, birinci sınıf estetik ve genel dayanıklılık arasında büyük bir denge oluşturuyor.

Pixel 2 XL

Pixel 2 XL

Pixel 2 serisi, öncülünü geliştiriyor ve sportif olarak plastik kaplamalı bir cam parmak izi algılayıcıyı arkadan monte ediyor ve ayrıca camdan yapılmış ayrı bir kamera lensi içeren yeniden tasarlanmış bir cam arka paneline sahip. HTC yapımı Pixel 2’den daha büyük ve pahalı olmasına rağmen, LG’nin ürettiği Pixel 2 XL’yi, daha iyi yapı kalitesi nedeniyle daha küçük eşdeğeri üzerinde seçtik.

Google’ın amiral gemisi, plastik kaplamalı metal bir muhafaza ile Gorilla Glass 5 içine konur ve kullanıcıya kolayca bükülmeyecek emniyetli bir telefon duygusu yaşatır.

Pixel 2 XL

Pixel 2 XL

Google Pixel 2 XL, metal unibody tasarımı sayesinde düşme testlerinde oldukça başarılıydı. In PhoneBuff tarafından gerçekleştirilen damla testlerinde , Pixel 2 XL iPhone 8 ile başa baş performans gösterdi.

Pixel 2 ve 2 XL, IP67 olarak derecelendirilmiştir. Bu derece, Pixel 2 XL’in ani sağanak yağışlara ve hatta bir yüzme havuzuna daldırılmasına karşı oldukça dirençli olduğu anlamına gelir. Harris Craycraft bunu, Pixel 2 XL’nin tamamen bozulmadan yaşattığını gösteren bir dizi sıçrama testi ile doğruluyor .

Ekran değiştirme kolaylığı açısından, tasarımından ötürü Pixel 2 XL listenin başında geliyor. Isıtıcı ve yapışkanını gevşetmek için dikkatli bir şekilde, ekran düzeneği bağlantı elemanları çıkarıp şerit konektörlerinin sökülmesinden sonra değiştirilebilir. Ayrıca telefon için de pay da bırakılmış. Bu bir tamirci bakış açısıyla, çok güzel!

Pixel 2 XL

Pixel 2 XL

Ne yazık ki, şarj yuvası ve kamera gibi diğer parçalarda yapılan onarımlar, Pixel 2 XL’in içlerine erişmek için ekran aksamını kaldırma gereksinimi nedeniyle daha da zorlayıcıdır. Herhangi bir OLED ekranında olduğu gibi, telefonun ekran düzeneği çok ince ve kırılabilir. Çok fazla kuvvetle dışarı çıkartmak, ahizenin cam panelini bozmakla kalmaz, aynı zamanda kağıttan ince AMOLED ekranın zarar görme riskini de taşır. Buna ek olarak, Pixel 2 XL’nin açılması suya karşı dayanıklılığını tehlikeye atacaktır, bu nedenle bozulmamış bir ekran düzeneğiyle bu cihazı açtığınızda dikkatli olun.

Pixel 2 XL

Pixel 2 XL

Google Pixel 2 XL yedek parçalarının temini oldukça kolaydır; ancak AMOLED ekranı pahalıdır. Bu nedenle, ekranınızı kırmanız ihtimaline karşı Pixel 2 XL’nizi sigorta ettirmenizi öneririz, çünkü tamirat masrafı sigorta maliyetinden fazla olacaktır.

Telefon 3:iPhone 7

IPhone X ve iPhone 8 serilerinin piyasaya sürülmesi , iPhone 7 nin dama atılmasına neden oldu. Bununla birlikte darbelere, çarpmalara dayanıklı bir cihaz istiyorsanız, iPhone 7 ve 7 Plus hala oldukça sağlam seçeneklerdir.

Düzenli iOS güncellemeleri sayesinde, iPhone 7 ve 7 Plus’ın yıllarca güncel bir cihaz olarak kalacağından emin olabilirsiniz. IPhone 7, daha ergonomik boyutu nedeniyle 7 Plus’ın önüne çıkmıştır.

iPhone 7

iPhone 7

TabTimes tarafından yapılan düşme testlerinde , iPhone 7,  göğüs hizasından ve 2,5 metre yükseklikten aşağı düşürüldü ve ekranı kırılmadı.

IPhone 7 ayrıca, Gorilla Cam 4 kadar iyi bir iyonla güçlendirilmiş ekranıyla, seleflerine kıyasla darbelere karşı daha dirençli durumda. iPhone 7 kamerası lens, safir kristal ve camın bir karışımıdır ve çatlak ve çizilmelere karşı daha az dirençli olan karbon ve silikon gibi maddeleri az da olsa içermektedir.

IPhone 7 ve 7 Plus, su geçirmezlik derecesine sahip ilk iPhone’lardı. Conta ve kauçuk yapıştırıcıların stratejik olarak yerleştirilmesi sayesinde iPhone 7, IP67 su direnci derecesine sahiptir; bu, 8 saatlik bir testten sonra toz ve kirlerden tamamen korunması anlamına gelir ve 30 dakika boyunca bir metre derinliğe tamamen batırılsa bile su geçirmiyor demektir.

Bununla birlikte, Apple’ın garantisi su hasarına karşı koruma sağlamaz, bu nedenle iPhone’unuzla yüzmeye başlamadan önce bunu göz önünde bulundurun.

Su izolasyonunu daha da artırmak için, Apple’ın en son el cihazları için kullanılan ev düğmesi kapasitif hale geldi ve dayanıklılık bakımından çok yol kat ediyor. Geçmiş iPhone’larda bir ev düğmesinin kırılmasının en büyük nedeni sıvı hasarının korozyonudur. Onarımlar, bileşenler arası bağlantıları yenilemek için düğme içindeki temas noktalarının temizlenmesini gerektirir, ancak Touch ID çipinin inanılmaz derecede ince şerit kablosu yoluna girmesi nedeniyle sıklıkla onarımı zor bulmuştur. Çoğu zaman Apple’ın Dokunma Kimliği ve yazılım geri yükleme özelliklerini (korkunç Hata 53 ) kalıcı olarak devre dışı bırakan tüm düğme değiştirilmelidir; bu nedenle daha katı bir parmak izi alıcısı hoş karşılanmaktadır.

iPhone 7

iPhone 7

Boyut olarak 5.44 x 2.64 x 0.28 inç boyutunda olan iPhone 7, tek elle kolayca kullanılabilir. Düğme yerleşimi öyle tasarlanmış ki çok az hareketle her düğmeye kolayca ulaşılabiliyor. Yani kullanım kolaylığı var.

Test ettiğimiz iPhone 7’nin yüzeyi iyi derecede kaymazlık direnci gösterdi. Kayma testimizde çok başarılı bir performans gösterdi, teste katılan telefonlar arasında üçüncü oldu.

IPhone 7, yedek parçaları kolay bulunur, kendi fiyatına göre ucuz sayılı ve kolay monte edilir.

Bununla birlikte, onarılabilirliğe gelince;

iPhone 7 sökülmesi oldukça basittir. Ekran birimi değiştirilmesi orta derecede kolay olsa da, ev düğmesi, kulaklık ve ön kamera alt montajları gibi tüm küçük parçaları değiştirmek ustalık gerektirir. Şarj bağlantı noktası alt montajı da modülerdir ve önce porta tam erişim sağlamak için hoparlörü ve Taptik Motorunu kaldırarak nispeten kolayca değiştirilebilir.

Dikkat etmeniz gereken bir şey, ekran takımının çevresine dolanan su yalıtım contası ve ana muhafazanın kendisi ile bağları olması, açılması çok zor olmasıdır. IPhone 7 açıldıktan sonra su direncini kaybedecek, bunu aklınızda bulundurun.

Telefondaki çeşitli eklenti tipi konektörler, üç kanatlı vidalarla kilitlenmiş plakalar ile takviye edilmiştir. Bu, takip edilmesi gereken çeşitli boyutlarda çok sayıda minik vidanın olduğu anlamına gelir. Yanlış yerleştirilmiş bir vida, telefona zarar verebilir, bu nedenle bu cihazı tamir ederken çok dikkatli olmalısınız.

Telefon 4:BlackBerry KEYone

BlackBerry, daima gizlilik ve güvenlik odaklı cihazlar değil, aynı zamanda dayanıklı yapılmış ve estetik açıdan şık cep telefonlarını tasarlamakla da ünlüdür. BlackBerry KEYone TCL tarafından üretilen en dayanıklı akıllı telefonlardan biridir. Ve düzenli olarak güvenlik güncellemeleri aldığı için uzun süre kullanılabilir.

BlackBerry KEYone

BlackBerry KEYone

Dayanıklılık listemizin sonunda yer versek de dayanıklılık anlamında hiç tereddütünüz olmasın. Dikkat çekici özellikleri sağlam alüminyum şasi, klavye ve Gorilla Glass 4 ekranı.

BlackBerry KEYone, 5.87 x 2.85 x 0.37 inç ebadında, OnePlus 5T ile aynı boyutta ancak belirgin bir şekilde daha kalın. Kavisli alt kısmı ve yanları ile lastikleştirilmiş plastik arka panel sayesinde bir elle tutmak son derece rahat ve dayanıklılık listemizde bulunan cihazlar arasında en yüksek kayma puanı değerlerine sahip bir telefondur.

BlackBerry KEYone

BlackBerry KEYone

BlackBerry KEYone’un ilk üretim serilerinde ciddi bir tasarım hatası olduğu tespit edilmişti. Ekran düzeneği esnetildiğinde ahize kolayca çıkabiliyordu. Bunu BlackBerry ve TCL iki ay içinde çözmeyi başardı.

BlackBerry KEYone

BlackBerry KEYone

BlackBerry KEYone hem dayanıklılık hem de düşme testlerinde iyi performans gösterdi. BlackBerry KEYone’un yedek parçaları, kolay temin edilebilir olsalar da fiyat açısından çok ucuz değildir .
BlackBerry KEYone, onarım için sökülebilir, çünkü arka plakası ahizeyi kaldırarak kolayca çıkartılabilir. Kırık bir ekranın yerini almak için, ekranın çevresindeki yapışkanları gevşetmek için ısı uygulayın, gevşek halatını çekin ve koruyucu plakalarını ilk vidalarını sökerek şerit konektörünü arkadan çekin.

BlackBerry KEYone

BlackBerry KEYone

Söküm ve ekran değiştirme kolay olsa da, başarısız olma olasılığı bulunan diğer bileşenler için aynı şey söylenemez. KEYon ayrıldıktan sonra modülerliğin eksikliği gibi önemli bir zayıflık tespit ettik. Listemizdeki ilk üç cihazın aksine, BlackBerry KEYone, USB Type-C bağlantı noktası doğrudan anakart üzerine lehimlenmiştir. Şarj bağlantı noktası ile ilgili bir sorun olduğunda yeniden lehimlemeyi konusunda uzmanlaşmış bir tamircinin yapması gerekir.

BlackBerry KEYone

BlackBerry KEYone

BlackBerry KEYone’un su ve toz direncine karşı derecelendirmesi yok ve CrackBerry Kevin’in testleri sonucunda KEYone’ın suya dayanıklı olmadığı görüldü.

Sonuç

Onarım kolaylığı ve birinci sınıf yapı malzemeleri sayesinde OnePlus 5T darbelere, çarpmalara karşı en dayanıklı telefondur bize göre.

Bununla birlikte dayanıklılık listemizdeki telefonlardan herhangi birini tercih edebilirsiniz.

Çok para ile satın aldığımız akıllı telefonları koruma kılıfı ile kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Listemizdeki telefonlar darbelere bir miktar dayanıklı olsalar da kurşun geçirmez olmadıklarını ve kötü kullanımda zarar görebileceklerini unutmamak gerekir.

Bir önceki yazımız olan 400 TL Telefonlar başlıklı makalemizde 300 400 tl telefonlar, 400 tl akıllı telefonlar ve 400 tl android telefonlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
REKLAM
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM