İkinci El Telefon Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 12 Madde

Paylaş
 

İkinci el telefon alım satımı ülkemiz de oldukça yaygın olarak gerçekleşmektedir. Bu yoğun ticaret alanında mobil cihazlar alıp satın alırken dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar vardır. Cep telefonu pazarı ülkemiz de hiç de küçümsenecek bir pazar değildir, bugün 10 bin lira üstünü zorlayan telefonlar piyasa da satılmaktadır. Bu sebeple ikinci el telefon satın alırken sizler için 12 önemli detay belirledim.

1.Fatura Almak

İkinci el telefon ve ya başka bir teknolojik cihaz alırken mutlaka fatura kestirilmelidir. Çünkü herhangi bir problem karşısında satıcıdan alındığına dair bir belge olmalı ve bu satıcı tarafından imzalanmalıdır.

2.IMEI numarasının orjinal olması

Bir telefonu beğendiniz ve artık almak için karar vermek üzeresiniz , ilk önce yapmanız gereken en önemli noktalardan birisi IMEI numarasını kontrol etmek. Böylece telefonun kayıtlı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Kayıtlı olmayan cihazların kapanma riski vardır.

3.Fatura ve Kutu üzerinde ki IMEI numarası

Alacağınız ürünün ilk olarak IMEI numarasını BTK adresinden kontrol ettik peki bununla sınırlı mı kalacak ? Hayır. Alacağınız ürünün fatura ve kutu üzerinde ki IMEI numarası ile cihazın içinde ki numaranın da eşleşip eşleşmediğini kontrol edip cihazın orjinal kayıtlı olup olmadığına bakabilirsiniz.

4.Klon Telefon Olma Riski

Günümüz teknolojisinde bir akıllı telefon modeli piyasalara sürülmeden önce kopyasını üretebiliyorlar. Bu klon telefonlar orjinalinden farksız olarak üretiliyor. Bu yasal olmayan cihazlar belki de sizin beğendiğiniz modellerden birisi olabilir. Bu sebeple iyi bir yazılım ve donanım testi yapılmalıdır.

5.Mikrofon ve Ahize Testleri

İkinci el telefonlarda genelde pek çok hata barındırabiliyor ve alıcı bu hataları tam olarak kontrol edemeyebiliyor bundan dolayı en çok gözden kaçırılan iki ana işlevsel parçanın çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Hatta daha ince ayrıntı verecek olursa ülkemiz de yeni olan iki mobil servis sağlayıcı Türk Telekom ve Vodafone mobil hatlarından birisine sahipseniz bu testi daha detaylı yapmanız gerekiyor. Mikrofon testini yakın bir arkadaşınızı o an arayıp test edebilirsiniz. Ahize testini müzik dinleyerek ve ya arama yaparak hoparlör testini de tamamlayabilirsiniz.

6.Jack Girişleri

Kulaklık girişi bizim için artık çok önemli bir detay, genellikle ülkemiz de kulaklık ile müzik dinleyenler daha fazla oluyorlar bu sebeple de jack girişleri önemli bir bölüm olarak ayrılıyor. Jack girişlerinin hassas yapısından dolayı iyi test edilmeli ve farklı kulaklıklar ile denenmelidir.

7.Şarj Soketi ve Şarj Aleti

Cep telefonları ilk üretildiği andan itibaren en büyük problemi olan ve günümüzde akıllı telefonlar ile bu problem daha fazla ortaya çıktı. Çok fazla güç tüketen yapılarıyla şarj soketi ve şarj aletiyle daha fazla haşır neşir olmak durumunda kalıyoruz. Gün içeresinde belki bir belki iki ve ya üç kez şarj aleti kullanıyoruz. Bu sebeple çok fazla kullandığımız bu ikilinin testini iyi yapmalı ve farklı şarj aletleriyle denenmelidir.

8.Kablosuz Bağlantı

Gelişen dünya ile birlikte internet hayatımızda vazgeçilemez bir noktaya geldi , hayatımızda ki en ufak bir sorun için bile web sayfalarda kendimizi gezinirken bulabiliyoruz. İnternetin bu kadar gereksinim duyulduğu akıllı telefonlarda ise kablosuz bağlantılar çok önemlidir. Mobil hatların sınırlı kotalarından dolayı Wireless teknolojisini kullanarak ekonomik bir web gezintisi yapabiliyoruz. İkinci el telefon ederken bir modem aracılığı ile kablosuz bağlantısını test edip almanızı tavsiye ediyorum.

9.Kamera

Sadece Selfie için değil kamera günlük hayatımız da en çok işimize yarayan mobil ekipmanların başında geliyor, hızlı bir bilgi kaydı gerektiği zaman yazmak yerine hemen çekip galerimize kaydedebiliyoruz ve ya görüntülü görüşüp sevdiklerimizle hasret giderebiliyoruz vs. Bu gibi özellikleri saymakla bitmeyen kamera akıllı telefonumuzun adeta can damarı gibi. Alacağınız cihazın sadece fotoğraf çekme özelliğini test etmekle kalmamalı , video , sosyal medya uygulamaları , barkod okuma gibi özelliklerine de bakmalıyız.

10.Telefon kozmetiği

Herkes aldığı ürünlerin güzel ve temiz kullanılmasını ister ama her insanın kullanım tarzı farklıdır. Bazı insanlar çok titiz olurken bazı insanlar ise önemsemeden kullandıkları için cihazlarında hasar ve darbeler olabiliyor. İkinci el telefon tercih ederken sadece kozmetik olarak güzelliği için aslında bakılmaz. Bir nevi darbesiz ve hasarsız olması , telefonun çok fazla düşmemesi ve içinde ki parçaların yerinden oynayarak zarar görmediğinin bir sembolüdür.

11.Ekran temizliği ve ölü piksel meselesi

Mobil cihazların en çok gelişimine önem verilen yer olan ekranları her ne kadar gelişimini sürdürse de incelik ve yüksek kalite istenirken darbelere karşı korumalarında güçsüz kalabilmektedirler. Çerçevesiz ekran akımıyla birlikte tüm markalarda buna ayak uydurmaya başladılar. İkinci el telefonlarda artık bu yeni akım olan çerçevesiz modellerle dolmaya başladı. Telefonlar genelde ikinci el olarak satılırken kapalı halde bulunurlar ve ekranın asıl işlevini tüm detayıyla ancak satın almaya karar verdiğinizde görebilirsiniz. Ölü piksel testi yaparak bunu hemen ortaya çıkartabilirsiniz.

12.Pasaport kaydı

Daha önce ki maddelerde bahsettiğimiz pasaport kaydı konusu en önemli konulardan birisidir. İkinci el telefonunuzu alırken pasaport kayıtlı olup olmadığına dikkat edilmelidir. Daha sonra yaşanacak kapanma problemleriyle karşılaşılmaması için en önemli konulardan birisidir.

İkinci El Telefon Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 12 Madde
Oyla

Bir önceki yazımız olan TTNET Modem Ayarları başlıklı makalemizde ttnet modem ayarları, ttnet modem şifresi kaç ve ttnet modem şifresi öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
REKLAM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
yorum ikonu
2019-06-02 05:09:56
yorum ikonu
2018-10-07 15:30:15
yorum ikonu
2018-01-21 09:48:31