İOS 9 Ne Zaman Gelecek ve Özellikleri

Paylaş
 

Apple’ın düzenlediği WWDC etkinliğinde İOS 9’un çıkış tarihi ile ilgili bilgilerde ortaya çıktı. Apple firması bekleyen kişileri şaşırtarak sadece geliştiricileri kapsayan beta versiyonunu Haziran ayında kullanıma sundu. Bunun arkasından Temmuz ayında firma beta erişimini herkese açık hale getirdi. 2 ay sonra da yani Eylül ayında İOS 9.1 sürümünün betasını dağıtıma açtı. İOS 9’un tam sürüm olarak piyasaya sunulması 16 Eylül tarihinde olacaktır.

Peki, IOS 9 güncellenmesi Apple’ın hangi cihazlarında kullanılacak. Bu sürümü kullanacak Apple cihazları arasında Iphone 4S, Iphone 5, Iphone 5C, Iphone 6 ve Iphone 6 Plus, Iphone 6 ve Iphone 6S, Ipad’lerin 2, 3 ve 4. Nesilleri, İpad Air ve Air 2, İpad Mini, Mini 2 ve Mini 3 ile Ipod Touch 5 cihazları bulunmaktadır. Apple IOS 8’de yaptığı hatalardan ders alarak IOS 9’u Iphone 4S dâhil olmak üzere istikrarlı çalıştırabilecektir. Apple Pencil özelliği ile IOS 9’un marifetleri biraz daha artmış. Ayrıca İpad Pro için çıkmış olan Apple Pencil Stylus kalemi ile tam bir uyum içinde çalışacağı gelen haberler arasında. Yeni bir uygulama olan HomeKit uygulaması İOS 9 ile gelen yeni bir özellik. Bu uygulama ile evdeki ev aletleri ve garaj kapısının kontrolleri sağlanabilecek. Apple Maps İOS 9 ile yeni bir özellik kazanıyor. Bu özelliğin adı transit özelliğidir. Transit özelliği sayesinde Apple Maps üzerinden toplu taşıma araçlarının bilgileri eklenebilecek. Bu bilgi kişiye sefere ait durak ve yol bilgileri şeklinde gösterilecektir. Ayrıca bu bilgilere sefer saati bilgilerini de eklemek mümkün olacaktır. Kişiler Transit Map’i hem normal hem de uydu görüntüsü olarak alabilecekler. Bu bilgiler sayesinde hiç bilmediğiniz bir şehirde Apple Maps sizin yol göstericiniz olacaktır. Yalnız bu özelliğin ilk olarak Amerika, İngiltere ve Avustralya’da geçerli olacağı biliyor. Ülkemize bu özellik gelir mi bu konu hakkında herhangi bir bilgi bulunmuyor. Gelecek olan bir diğer yenilik ise Apple firmasının müzik uygulaması olacaktır. Apple Musıc adı ile kullanılacak olan bu uygulama daha iyi bir ara yüze sahip olacak. Apple Musıc ile gelecek olan Apple’a ait 7/24 müzik dünya genelinde yayınlanacak bir radyo olacaktır. Apple Musıc şuan ülkemizde kullanılmıyor ama İOS 9 sayesinde bu durum ortadan kalkacak. İOS 9’un bize sunacağı diğer yeniliklerden bir tanesi de Apple haber uygulamasıdır. Haber kategorilerinde spor, bilim ve teknoloji konuları yer alacak. Kişi ilgi alanına göre haberleri kendi seçecek. Ayrıca o an hoşunuza giden bir haberi dinleme gibi bir lüksünüz yoksa ise “ Daha Sonra Oku “ seçeneğine basarak sevdiğiniz haberi kaydedebilirsiniz. Yalnız Apple haber özelliği şuan Amerika, İngiltere ve Avustralya’da geçerli. Diğer bir yenilik ise Apple Pay uygulamasıdır. Henüz bizde kullanımı olmayan Apple Pay ile tüm kartlar arasında geçiş ve seçim yapılabilecek. Hem Facebook hem de Twitter’a aynı anda takip edebilmek IOS 9 ile artık mümkün olacaktır.

İOS 9 ile ilgili verilen detaylar şuan için bunlardan ibaret. Tabii ki ilerleyen dönemlerde bu detaylara yeni özelliklerde eklenecektir.

İOS 9 Ne Zaman Gelecek ve Özellikleri
Oyla

Bir önceki yazımız olan Mutluluğun Resmi Selfie pozu ile çekilir başlıklı makalemizde mutluluğun resmi selfie çekimi, selfie çekimi ve selfie çekimi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
REKLAM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM