İphone 6 ve İphone 6 Plus Suya Dayanıklı Mı ?

Paylaş
 

Son zamanlarda bir çok telefon tarafından ilgi çekici bir özellik olarak su geçirmez rekabeti başladı . Apple bu markalardan biri . İphone 6 ve İphone 6 Plus için su geçirmez gibi bir ifade kullanıldıktan sonra merak edilen konu ” İphone 6 ve İphone 6 Plus gerçekten suya dayanıklı mı ? ”

Telefon daha piyasaya çıkmadan hakkında yapılan yorumlar ve aşırı bilgi paylaşımı nedeniyle herhangi bir konuda birden fazla öngörü oluşmaya başladı .

iFixit firmasının yaptığı “ İphone 6 ve İphone 6 Plus suya dayanıklılık testi ” sonuçlarına göre , önceki modellere göre bir ilerleme kaydedilmiş olup bu kesinlikle mükemmel seviyede değildir . Bunu düşünmemizin sebebi bu testin sadece ” 10 saniye ” gibi bir sürede yapılmış olması . 10 saniye içinde telefonunun verdiği tepki güzel ancak su geçirmeme özelliği sadece 10 saniye olsa sizler için kıymetli halde olacak mı ?

Çok sulu ortamlarda , telefonunun uzun süre suya maruz kalacağı anlarda ” İphone 6 su geçirmez . ” beklentinizi çok yüksek derecede karşılayacağına garanti veremez . Bu yüzden fazla aldanmamanızı , sonuçların telefonunuza zarar verebileceğini söylemek isterim .

Diğer telefonlara göre daha dikkatli tasarlanmış olmasını inkar edemeyiz . Güç düğmesinin ( Home tuşunun ) etrafının kauçuk miktarının arttırılması dayanıklılığı ve su geçirmezliği biraz daha üst seviyelere çıkararak çabalarını gösteriyor . Ancak bu kauçuklarda asla su geçirmeyecek gibi bir kaideyi kabul edemez .

İşin garip tarafı ise bize çok şey öğretiyor . Telefon piyasaya çıkmadan önce ” Suya dayanıklılık özelliği var . ” ” Apple suya dayanıklılık garantisi veriyor ” gibi kulaktan doğma bir çok yorum ön plana atılmıştı . Ancak yapılan açıklamaya göre “ APPLE GARANTİ VERMİYOR . ”  Buda demek oluyor ki suya dayanıklı denmesine güvenip rahat davrandığınız ve telefonunuzun hasar gördüğü her ihtimalde Apple firması bu durumdan sorumlu değil . Telefonunuzda oluşacak hasarlara karşı ücretsiz hiçbir işlem Apple tarafından yapılmaz ben büyük maddi hasarlara yol açabilirsiniz . Bilindiği üzere cihazın içine su kaçması sonucu oluşan hasar büyük çaplı olacaktır . Hangi firma olursa olsun telefonunuzun tamiri için büyük ücretler talep edecektir .

Bu su geçirmezlik olayının size hiç yararı olmayacak diyede bir durum söz konusu değil . Yağmurlu havalarda kısmen daha güvenceli olmanızı sağlayabilir . Telefonunuzun uzun süre suya maruz kalmadıkça veya suya düşen telefonunuzu çabuk bir refleks ile kurtarabilirseniz sizin için bir şans olabilir .

Bu konu hakkında çalışmaların yeni yeni hız kazanması güzel bir netice olup yüzde yüz su geçirmez dememiz için bir süre daha beklememiz gerecek diye düşünüyorum . İphone bu konu hakkında güzel bir çalışma yürütmüş ve yürütmeye devam ediyor ancak şimdilik üst seviyede değil .

https://www.telefononerileri.com/samsung-galaxy-s6-edge-alinir-mi/

İphone 6 ve İphone 6 Plus Suya Dayanıklı Mı ?
5 (100%) 3 oy

Bir önceki yazımız olan İphone 7 Fiyatları başlıklı makalemizde apple, iphone 7 ve iphone 7 fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
REKLAM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM