iPhone 6 ve 6S Telefonlarda Karşılaşılan En Büyük 22 Sorun ve Çözüm Önerileri-2

Paylaş
 

 

iPhone 6 ve 6S Telefonlarda Karşılaşılan En Büyük 22 Sorun ve Çözüm Önerileri

 

 

Önemli Not: Bu işlemleri yapmadan önce lütfen kişisel bilgilerinizin yedeğini almayı unutmayın, aksi halde aşağıda yapılan sıfırlama işleminden hiçbir şekilde telefononerileri.com SORUMLU tutulamaz.

 

Problem: iPhone 6’da Kamera Çalışmıyor

iPhone 6 telefonların kameralarında birden fazla sorun olabildiği gözlenmekte. Uzmanlar bu sorunların büyük çoğunluğunun iPhone 5S’deki iOS 8 işletim sisteminden kaynaklanan sorunlara benzer sorunlar olduğunu düşünüyorlar.

iPhone 6 kamera sorunu ile ilgili gelen problemler: Kamera uygulamasının açılışı sırasında sorun yaşandığı ve iPhone 6 Plus telefonların siyah ekran verdiği ile alakalı. Ayrıca bazı kullanıcılar fotoğrafların ters yönde döndüğünü de bildiriyorlar.

Potansiyel Çözümler:

 • Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm Ayarları Sıfırla seçeneğini deneyin ve bunun soruna çözüm olup olmadığına bakın. Bu işlemden sonra bazı uygulamaların ayarlarını tekrardan düzenlemek gerekirken, işlemin dosya veya fotoğraf silmesi söz konusu değildir.
 • Bazı kullanıcılar bu sorunun eski bir telefondan yeni telefona yedekleme sorunu olduğunu bildirdiler. Eğer eski iPhone telefonunuzdan verilerinizi yenisine geçirdiyseniz, bu iPhone 6 telefonlarda soruna yol açabiliyor. iPhone 6 telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürün ve verilerinizi yedekleme yöntemi ile değil manuel olarak eklemeyi deneyin.
 • Eğer inatçı bir sorunla karşı karşıyaysanız, donanımsal bir sorununuz olabilir. Bu durumda Apple’a başvurmanızda fayda vardır.

Arıza: Manzara Klavyesi

Bazı iPhone 6 kullanıcılarının belirttiği diğer bir problemde telefonu manzara moduna çevirdiklerinde karşılaştıkları klavye sorunu. Kullanıcılar bu modda klavyenin en üst sırasındaki harflerle, tekst önerilerinin üst üstü bindiğini söylüyorlar. Bazen diğer grafikler de, bu yazıların üstüne binerek yazmayı oldukça zorlaştırıyor. Bazı tuşlar çalışmazken, sorun iMesaj ve SMS’de varsayılan olarak kullanılan klavyede gerçekleşiyor. Bildirilen bir diğer sorun ise, sağ taraftaki tekst alanının görünmediği ve yazı yazarken görünen test bölümünü de kapattığı yönünde.

Geçici Çözüm:

 • iPhone telefonunuzu kapatıp açın. Sorun geçici olarak düzelebilir.
 • Ayarlar > Mesajlar’a girin ve Sesli Mesaj dinlemeyi kapatın. Sorun telefonu çevirirken bu özelliğin açılmasından kaynaklanıyor olabilir.
 • Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik’e gidin tuş şekillerini açın bazı kişilerin sorununa bu yöntem çözüm sağlamıştır.
 • Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik ayarlarına gidin ve Zoom seçeneğini kapatın.
 • Farklı bir klavye yazılımını kullanmayı deneyin.

Potansiyel Çözüm:

 • Eski bir iPhone modelinden yeni telefonunuza bilgilerinizi aktarmanızdan kaynaklanan bir sorun olabilir. Bu durumda Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm ayarları sıfırla seçeneğini seçin. Bu işlem verileriniz silmez, fakat bazı şifreleri tekrar girmeniz ve bazı ayarları tekrar yapmanız gerekebilir.

Yazılım Hatası: Rastgele Çökme ve Telefonun Sürekli Yeniden Başlaması

Birkaç iPhone 6 ve 6 Plus kullanıcısının bildirdiğine göre iPhone telefon görünür hiçbir neden olmamasına karşın sürekli çakılıyor. Bazı kullanıcıların telefonları ise gerçekleşen bu açılıp kapanma sırasında döngüye giriyor ve sürekli kapanıp açılıyor. Sorun bir uygulama çalıştığı sırada gerçekleşebilirken, kırmızı veya mavi ekranla da sonuçlanabiliyor. Böylesi bir problem ise genelde büyük boyutlu hafızaya sahip olan telefonlarda bildirilirken, bazıları sorunun flash disk tarzı depolamadan kaynaklandığı düşünüyor.

Potansiyel Çözüm:

 • Bu sorunun eski ayarlar veya spesifik bir uygulamadan kaynaklanma ihtimali vardır. Fabrika ayarlarına geri dönme seçeneği tercih edilebilir. Daha sonra uygulamaların yüklenmesinde de seçici olunabilir. Fakat bu işlemin işe yaracağının garantisi yoktur.
 • Eğer sorun donanım kaynaklıysa, Apple’ın telefonu değiştirmesi gerekecektir. Apple mağazasında muhtemelen bir geri yükleme deneyeceklerdir. Eğer sorun devam ederse de, telefonu değiştirmeyi önereceklerdir.
 • Eğer sorun yazılım kaynaklı bir sorunsa gelecek iOS güncellemelerinden birisinin sorunu çözme ihtimali de vardır. Ayarlar > Genel > Yazılım bölümünde yazılım güncellemesi olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Sorun: Plastik şeritlerin telefonun rengini bozması

iPhone ve iPhone 6 Plus telefonlarda, plastik şeritler antenlerin sinyali tutmasını sağlıyor. Her ne kadar bu şeritler çoğu Apple kullanıcısı tarafından beğenilmeseler de, gerekliler. Bazı kullanıcılarsa iPhone 6 telefonları dar kot pantolon ceplerine koymanın şeritlerdeki rengi telefonun diğer kısımlarına taşıdığını ve telefonun rengini bozduğunu fark etmişler. Buna benzer sorunlar diğer akıllı telefonlarda da (HTC One X) daha önce yaşanmış sorunlardı.

Dolaylı Çözüm:

 • iPhone telefonunuza kılıf alın. iPhone 6 telefonları oldukça hassas telefonlardır düşürdüğünüzde kolayca kırılabilecek telefonlardır bu yüzden kılıf işinize yarayabilir.
 • Beyaz pantolon giyin 🙂

Potansiyel Çözüm:

Bu türden izleri temizleme ürünleri ile temizleyebilirsiniz. Lekeleri bu ürünler sayesinde silebilirsiniz. Temizlik işlemini yaparken bu ürünleri telefonun ekranına sürmediğinizden emin olun!

Sorun: Kulaklık Hışırdıyor ve Diğer Garip Kulaklık Sorunları

 • Oldukça çok sayıda iPhone 6 kullanıcısı kulaklıları ile ilgili sorunlar yaşadıklarını bildiriyorlar. Ortada birbirinden farklı birkaç sorun var gibi görünüyor. Sorunlardan birisi hafif çıkan kulaklık ucuyla ilgili gibi görünürken, diğeri Siri’nin kendi kendine açılması ve müziği durdurması veya ses ayarlarını değiştirmesi ile ilgili.

Potansiyel Çözümler:

 • Sorunun çözümüne, kulaklık girişine küçük bir hava kompresörü ile hava üfleyerek başlayın. Kulaklık girişinde ve kulaklığın jack’ının üstünde kir veya toz olmadığından emin olun.
 • Eğer iPhone 6 telefonunuzla birlikte gelen orijinal kulaklığı veya başka bir orijinal kulaklık setini kullanıyorsanız, kulaklığın düzgün bir şekilde telefona bağlanıp bağlanmadığını kontrol edin. Kulaklık jack’ının tamamı telefonun içine girmelidir. Dışarıda hiçbir metal parça görünmemelidir.
 • Orijinal Apple ürünü olmayan kulaklıkların, özellikle bu kulaklılarda mikrofon da varsa, Siri’yi alakasız bir şekilde tetikledikleri görülmüş. Bu sorun genelde jack ucunun telefona değmesinden kaynaklanıyor. Bazı kullanıcılar bu bölgeye bant yapıştırarak sorunu çözdüklerini bildirmişler. Bu noktada telefonunun içine kaçacak veya jack ucunu telefona sıkıştıracak bir şey kullanmamaya dikkat edin.
 • Eğer sorun donanım kaynaklıysa telefonu Apple mağazasına götürün.

Home Tuşu Çalışmıyor

Eğer home tuşuna bastığınızda iPhone 6 telefonunuzdan zaman zaman cevap alamıyorsanız, bu cihazda ciddi bir sorun olabileceği anlamına gelir.

Çözüm:

 • Apple Home tuşu ile ilgili sorunlardan haberdar olacak ki, böylesi bir sorunla Apple mağazasına gittiğinizde hızlı bir şekilde geri dönüş alıyorsunuz.

Problem: Gelen Arama Görünmüyor

iOS 8 ve üstü işletim sistemine sahip iPhone 6 telefonlara ilişkin belirtilen bir diğer sorunda, telefonun çaldığı, titrediği fakat cevap vermek için gerekli iletişim kutusunu göstermediği yönünde.

Potansiyel Çözüm:

 • Bu sorunun çözümünün diğerlerine göre daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Basit bir baştan başlatma sorunu çözüyor. Ekranda Apple logosunu görene kadar Kapatma tuşuyla Home tuşuna aynı anda basın. Telefon tekrar açıldığında sorunun ortadan kalktığını göreceksiniz.
 • Eğer sorun devam ederse, tam bir baştan başlatma uygulayabilirsiniz. Bu işlemi yapmadan önce tüm verilerinizi yedeklediğinizden emin olun. Çünkü bu işlem telefonunuzdaki tüm verileri silecektir.

Hata: Müzik Uygulaması Çakılıyor

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus telefonlarda müzik uygulaması birkaç soruna yol açabiliyor. Bu sorunlar arasında çökme, yeniden başlama, çalışmayı durdurma veya şarkılar arasında rastgele gezme olabiliyor.

Potansiyel Çözümler:

 • İlk yapılması gereken, Ayarlar altındaki müzik bölümüne bakmaktır. Sallayınca karıştır seçeneği ile, ses kontrolü seçeneklerinin kapalı olduğundan emin olun. Eğer kapalı değillerse sorununuzun kaynağı bu seçenekler olabilir.
 • Bazı kullanıcılar sorunlarına tüm şarkıları silip, telefonu güç ve home tuşuna basarak yeniden başlatma yöntemiyle telefonu baştan başlatarak çözüm bulmuşlar. Daha sonra cihazı iTunes ile yeniden sekronize etmek söz konusu.
 • Bazı kullanıcılar ise sorunun sadece Smart Playlist’in kullanılması ile ortaya çıktığını keşfetmişler. Bu seçeneği kapatmak ve müzikleri bu program olmadan senkronize etmek sorunu çözebiliyor.

Sorun: Aşırı Isınan iPhone

Akıllı telefonların şarj esnasında veya grafik olarak çok kaliteli oyunlar oynadığınızda ısınması normaldir. Fakat hiçbir zaman çok aşırı ısıda olmamaları gerekir. Bazı kullanıcılar bahsi geçen etkiler yokken dahi iPhone 6 telefonlarının aşırı ısındıklarını bildirmişler. Isınan bölgelerin ses kontrol civarındaki bölgeler olduğunu da eklemişler.

Potansiyel Çözüm:

 • Telefonunuz eğer aşırı ısınıyorsa, kendinizi riske atmadan telefonu doğruca Apple mağazasına götürün.

Eğer ısınma problemi çok ciddi değilse, fakat normalden bir miktar daha sıcaksa, bazı kullanıcılar işletim sisteminin tekrar yüklenmesinin sorunu çözdüğünü belirtmişler. Bu işlemi uygularken verilerinizin yedeğini almayı unutmayın.

Sorun: iPhone Açılmıyor

iPhone telefonunuz zaman zaman böylesi bir sorun da çıkarıyor olabilir. Belki de beklenmedik bir şekilde kapandı ve şimdi de hiç açılmıyor.

Potansiyel Çözümler:

 • Güç tuşuyla, Home tuşuna birlikte basmayı deneyin. Yaklaşık 30 saniye süre ile her iki tuşa da basın. Çok uzun bir süre gibi gelebilir ama yine de basmaya devam edin. Sonunda Apple logosu görünecektir.
 • Sorun güç tuşunun kendisiyle ilgili bir sorun olabilir. Eğer sorun buysa bu durumda telefon hasar gördüğü için Apple mağazasına götürmeniz gerekir.
 • Pilin bitik olma ihtimalini göz önünde bulundurun ve telefonunuzu şarja takın ve en az yarım saat şarjda bekletin. Daha önce açmayı denemeyin.

Sorun: Wi-Fi bağlantısı kurulamıyor veya bağlantı bozuluyor

Çok sayıda kullanıcı iPhone 6 ve iPhone 6S telefonlarda Wi-Fi bağlantısı ile ilgili sorun bildiriyor. Eğer telefonunuz Wi-Fi’a bağlanmıyor veya sürekli olarak bağlantı kopuyorsa bu durumda deneyebileceğiniz birkaç yöntem bulunuyor.

Geçici Çözüm:

 • Wi-Fi / Uçak Modunu açıp kapatın: Bu yöntemi denediğinizde sorunun geçici olarak çözüldüğünü görebilirsiniz. Alternatif olarak, uçak modunu açıp kapatmayı da deneyebilirsiniz.
 • Baştan Başlatın: Bazı kullanıcılar sorunun telefonu baştan başlatma yöntemi ile geçici olarak çözüldüğün bildirmişler. Bunun için 10 saniye kadar güç ve home tuşuna Apple logosunu görene kadar aynı anda basın.

Potansiyel Çözümler:

 • Bağlantıyı Yeniden Kurun: Ayarlar > Wi-Fi seçeneklerine gidin ve sorun yaratan ağı seçin. Ağı unut seçeneğine basın. Daha sonra ağ bağlantıları sekmesine giderek bu ağa taze bir bağlantı kurmayı deneyebilirsiniz.
 • Ağ Ayarlarını Sıfırlayın: Ayarlar > Genel > Baştan başlat seçeneklerine gidin ve baştan başlatı seçin. Bu yöntem birkaç kullanıcı için başarılı olsa da problemin geri döndüğünü söyleyenler de var.
 • Wi-Fi Ağını Kapatın: Ayarlar > Özel > Konum Servisleri ayarlarına girin. Sistem servisleri altında Wi-Fi ağı seçeneğini kapatın.
 • Wi-Fi Yardımcısını Kapatın: Bu uygulama Wi-Fi ağı düzensiz bir ağ ise devreye girmek ve mobil veriyi açmak için geliştirilmiştir, soruna yol açan bu uygulama olabilir. Ayarlar bölümünden bu uygulamayı kapatabilirsiniz.
 • 2.4/5 GHz Ayarını Seçin: Eğer iki kanallı bir modeminiz varsa, 5 GHz’den 2.4’e değiştirmeyi deneyin. 5 GHz daha hızlı olsa da kapsama alanı daha kısıtlıdır. Bazı kullanıcılar ise 2.4’den 5’e geçmenin sorunlarına çözüm getirdiğini söylemektedir.
 • Modem Kanalını Değiştirin: Modeminizin kanalını da değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Bu değişikliği modem IP’nizi kullanarak tarayıcıdan modem ayarlarına girerek gerçekleştirebilirsiniz.
 • DNS Ayarlarınızı Google DNS’e Çevirin: Modem DNS ayarlarınızı Google DNS’e çevirmeyi deneyebilirsiniz. Bunu Ayarlar > Wi-Fi ayarları “i” ikonuna girerek ve DNS ayarlarının olduğu bölgeye “8.8.8.8” yazarak gerçekleştirebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra cihazınızı yeniden başlatmanız gerekebilir.
 • Modeminizdeki MAC Filtrelemeyi Kapatın: Modeminize iOS 9 işletim sistemine sahip cihazınızın MAC adresini eklemeniz mümkün. Apple’ın kullandığı MAC adresini rastgele yenileme programı yüzünden modeminizin bir sonraki bağlantıda telefonunuzu tanımaması da olası bir ihtimal olduğu için MAC filtrelemeyi kapatmak en iyi çözüm olacaktır.
 • Modem Yazılımınızı Güncelleyin: Modem yazılımı eski kalmış olabilir. Sorunu yazılımı güncellemek de çözebilir.
 • Fabrika Ayarları: Bu yöntemin çözüm getirebileceğinin garantisi olmasa da, denenebilir.

Yazılım Hatası: Mesajlaşma Uygulamasında Gri Kutucuk

Çok sayıda kullanıcı mesajlaşma uygulamasındaki tekst kutusunun üstünde çıkan gri bir kutucuk bildirdi. Bu kutu mesajlaşmayı imkansız hal getiriyor ayrıca kutu sadece ses kaydı yapılması sırasında ortaya çıkıyor.

Geçici Çözüm:

 • Home tuşuna iki kere basmak ve mesajlaşma kutusunu yukarı kaydırmak soruna geçici de olsa bir çözüm getirebilir.
 • iPhone telefonunuzu baştan başlatmak da soruna çözüm sağlayabilir.
 • Bazı kullanıcılar Ayarlar > Mesajlar bölümünden, konu alanlarını ve karakter sayısını göster seçeneklerini aktive edilmesinin ardından sorunun ortadan kalktığını gözlemlemişler. Eğer bu seçenekler sorunu çözerse, geri dönüp bu seçenekleri kapatın, sorunun çözüldüğünü göreceksiniz.
 • Ayrıca bu gri kutudan Ayarlar > Mesajlar bölümüne girip iMessage seçeneğini kapatarak da kurtulabilirsiniz. Kutu gittiğinde ise uygulamayı tekrar açmayı unutmayın.

Potansiyel Çözümler:

 • Bu sorun iOS 9.1’de çözüm getirilmiş bir sorundur. Güncelleme sorununuzu çözecektir.

Problem: iTunes “53” kodlu hata veriyor.

Çok sayıda kullanıcının karşılaştığı bir diğer sorun ise telefonun PC’ye veya Mac bilgisayara bağlanmasının ardından 53 kodlu hatayı vermesi. Bu hata telefonu baştan başlatma döngüsüne sokarken, daha sonra iTunes “Telefon baştan başlatılamıyor bilinmeyen hata 53” hatasını verecektir.

Potansiyel Çözümler:

 • 53 hatasının alınması durumunda başvurulabilecek tek bir çözüm var. Apple ile bağlantı kurmak. Telefonu Apple mağazalarından birine götürebileceğiniz gibi, Apple destek mailine de sorunu bildirebilirsiniz.
 • Çoğu insan bu sorunla telefonun ekranını veya Touch ID’yi değiştirdikten sonra karşılaşıyor. Güvenlik gerekçeleriyle Apple iPhone telefonlarının orijinal Home tuşu olmaması durumunda çalışmasına müsaade etmiyor. Eski Touch ID sensörünü geri yerine taktırmanız daha iyi olacaktır.

Arıza: E-mail Güncellemiyor

Bazı iPhone kullanıcıları email hesaplarının güncellemediği yönünde şikayette bulunuyorlar. Yeni mailler mail kutusuna gelmiyor veya mailer sadece mail uygulaması açıldığında gelmeye başlıyor.

Potansiyel Çözümler:

 • İlk denenebilecek çözüm Ayarlar > Mail, Bağlantılar, Takvim > Yeni Veri Ekle seçeneklerine girmek ve burada ayarlarınıza bakmak. Eğer maillerinizin gönderildiği saniyede telefonunuza düşmesini istiyorsanız, İt (Push) seçeneğinin aktif olduğundan emin olun. Bunun haricinde maillerinizin gelme sıklığını kontrol etmesi için bir sıklık ayarı da yapabilirsiniz.
 • Giden maillerinizin dolu olmadığından emin olun. Eğer burada bir mail varsa telefon arka arkaya göndermeyi deniyor bu yüzden hata veriyor olabilir.
 • Uçuş modunu kapatıp açmayı deneyin
 • Email hesabını Ayarlar > Mail, Kontaklar, Takvim bölümünden silip yeniden kurmayı deneyin.
 • Ayarlar > Genel > Sıfırla seçeneklerine gidin ve Ağ ayarlarını sıfırla seçeneğini tercih edin.

Sorun: Gelen Mesajlarda Bilgi Sesi Çıkmıyor

Eğer bir mesaj geldiğinde hiçbir ses duymuyorsanız veya kesik kesik uyarılar alıyorsanız, yalnız değilsiniz. Bu iPhone 6 telefonlarında oldukça yaygın karşılaşılan bir sorun.

Potansiyel Çözümler:

 • Basit şeyleri deneyerek soruna çözüm arayalım. Sesi aç, sesi kapat seçeneğinin aktif olmamasına dikkat edin. Ayarlar > Rahatsız etme bölümüne göz gezdirin. Bazı özel kişiler için bu seçenek aktif edilmiş olabilir. Bu durumda bağlantının yanında bir yarım ay görürsünüz. Herhangi bir kontaktın mesajı geldiğinde bir ses duymuyorsanız o kişi için bu seçeneğe bakabilirsiniz.
 • Ayarlar > Uyarılar bölümüne gidin ve bu seçeneği kapatın. Cihazı baştan başlatın ve bu seçeneği tekrardan açın.
 • Ayarlar > Genel > Baştan Başlat > Tüm ayarları baştan başlat seçeneğini de deneyebilirsiniz.
iPhone 6 ve 6S Telefonlarda Karşılaşılan En Büyük 22 Sorun ve Çözüm Önerileri-2
Oyla

Bir önceki yazımız olan iPhone 6 ve 6S Telefonlarda Karşılaşılan En Büyük 22 Sorun ve Çözüm Önerileri-1 başlıklı makalemizde iphone 6 sık karşılaşılan problemler, iPhone 6 ve 6S Telefonlarda Karşılaşılan En Büyük 22 Sorun ve iphone 6s problemleri çözümü hakkında bilgiler verilmektedir.

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
NurayI phone 6 klavye sorunu Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
I phone 6 klavye sorunu
Ziyaretçi
I phone 6 klavye sorunu

Klavye problemi beni epey bir endişelendirilmişti söylediklerinizi uygulayanca sorun kalmadı teşekkürler telefon önerileri.

Nuray
Ziyaretçi
Nuray

Iphone 6s kullanıyorm
Görüşme esnasında ekran kapanıyor be karsı taraf aramayı sonlandırmadıgı surece işlem yapamıyorm sizce neden olabilir

REKLAM
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM