iPhone 6 ve 6S Telefonlarda Karşılaşılan En Büyük 22 Sorun ve Çözüm Önerileri-1

Paylaş
 

iPhone 6 ve 6S Telefonlarda Karşılaşılan En Büyük 22 Sorun ve Çözüm Önerileri

iPhone 6 ve 6S Telefonlarda Karşılaşılan En Büyük 22 Sorun

 

Önemli Not: Bu işlemleri yapmadan önce lütfen kişisel bilgilerinizin yedeğini almayı unutmayın, aksi halde aşağıda yapılan sıfırlama işleminden hiçbir şekilde telefononerileri.com SORUMLU tutulamaz.

 

iPhone 6 ve 6S Telefonlarda Karşılaşılan En Büyük 22 Sorun

iPhone 6 ve 6S Telefonlarda Karşılaşılan En Büyük 22 Sorun

iPhone 6 ve 6S Telefonlarda Karşılaşılan En Büyük 22 Sorun ve Çözümleri, Apple şirketi piyasalara çıkardığı iPhone 6 ve 6S telefonlarla büyüme sürecine geçtiğimiz yılda da devam etti. Önceki telefonlarına oranla, daha büyük dokunmatik ekrana sahip telefonlar üreten Apple’ın satışları tabiri yerindeyse tavan yaptı. Çok ayıda Apple kullanıcısı telefonlarından memnunken, iPhone 6 ve 6S telefonlar hakkında sorun bildiren müşteri sayısının yüksekliği de yadsınamaz. Bu yazımızda en çok bildirilen sorunlarla, bunlara yönelik çözüm önerilerine yer veriyoruz.

Sorun: Kırmızı Ekran

Bir grup iPhone 6 ve 6S kullanıcısı ekranın kırmızıya döndüğüne ilişkin sorun bildirdi. Kırmızı ekranın çıkmasının ardından, Apple logosu görünüyor. Telefon bazen sorunu kendi kendine çözerken bazı zamanlar takılı kalıyor ve kapatmayı reddediyor.

Geçici Çözüm: Ekran kırmızı olduğunda, Güç tuşu ve Home tuşuna 10 saniye boyunca basılı tutun. Bu işlemin ardından Apple Logo’sunu göreceksiniz. Bu yöntemde telefon sorunsuz bir şekilde baştan başlayacaktır fakat sorun daha sonra tekrardan ortaya çıkabilir.

Potansiyel Çözüm: Bu sorunun yazılım kaynaklı olması muhtemel. Sorun bozuk bir dosya kaynaklı olabileceği için onarma süreci devreye sokulabilir. Bunun için öncelikle güç tuşuna basarak iPhone 6 telefonunuzu kapatmanız gerekir. Bu soruna çözüm ararken bilgisayarınızda iTunes’un son versiyonunu kullandığınızdan emin olun. Telefonunuzu USB kablosuyla bilgisayara bağlayın. Daha sonra Güç tuşu ile Home tuşuna birkaç saniyeliğine aynı anda basın. Cihaz açıldığında Güç modu butonuna basmayı bırakın fakat “Home” tuşuna basmaya devam edin. iTunes ekranına bağlandığınızda ise Home tuşundan da elinizi çekebilirsiniz. Daha sonra iTunes aracılığıyla onarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İkinci bir ihtimal sorunun donanım kaynaklı olabileceğidir. Bu durumda uygulayabileceğiniz tek seçenek Apple müşteri hizmetleri ile bağlantıya geçmektir. Bir Apple mağazasını ziyaret ederek de yardım alabilirsiniz. Telefonunuzun Apple mağazasında normal şekilde açılması olasılığını göz önünde bulundurarak, kırmızı ekran gösterdiği zamanı başka bir telefonla kayıt altına alın ve bu kaydı teknik sorumluya gösterin.

Hata: İkonlar veya Resimler Ekranı Kaplıyor

Bu sorun iPhone telefonlarda oldukça yaygın şekilde bildirilen sorunlar arasında yer alıyor. iPhone kullanıcıları ekranı kaplayan kocaman resimlerden veya ikonlardan şikayet ederlerken, soruna ilişkin çözüm oldukça kolay ve pratik.

Çözüm: Üç parmağınızı ekranın üzerine getirerek iki kere ekrana arka arkaya dokunun, her şeyin normale döndüğünü göreceksiniz.

Bu sorunla tekrardan karşılaşmamak içinse, Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik seçeneklerine gidin ve Zoom seçeneğini Kapalı konumuna getirin.

Sorun: Konuşmalar sırasında ses gidiyor

iPhone kullanıcıların bildirdiği sorunlardan bir diğeri de, konuşma sırasında sesin kesilmesi sorunu.

Kullanıcılar arama yapıp, cevaplayabilirlerken konuşma yaptıkları kişiyi duyamadıklarını belirttiler. Konuşmada seslerin bozuk geldiğini bildiren kullanıcılar da mevcut.

Potansiyel Çözümler:

 • Ses arttırma tuşuna basın, fakat ses artışının kulaklık için ses arttırma bölümünün sesini arttırmadığından emin olun.
 • Telefonun hoparlörünün önünü herhangi bir şeyin kapatmadığından emin olun. Ekran koruyucusu, telefon kılıfı veya toz dahi telefonun sesinin duyulmamasında büyük etken yaratabilir. Bir diş fırçası veya küçük hava kompresörü ile telefonun hoparlör girişini temizleyebilirsiniz.
 • Bluetooth bağlantısını Ayarlar sekmesinden kapatın. Telefon kulaklık sistemine veya araç sistemin bağlı kalmış olabilir. Eğer Bluetooth cihazını düzenli olarak kullanıyorsanız, bu servise bağlantıyı kapatıp açmak da çözüm olabilir.
 • Bunların yanı sıra, Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik ayarlarından, Telefon Gürültü Yok Sayma Seçeneğinin de kapalı olduğundan emin olun. Bu sorunu yaşayan kullanıcılardan bazıları bu seçeneğin sorunu çözdüğünü bildirdiler.
 • Bir konuşma sırasında hoparlör seçeneği ile normal konuşma seçeneği arasında geçiş yapın ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.
 • Yukarıdaki çözümleri deneyip sonuç alamazsanız, iPhone 6 telefonunuzu sıfırlayabilirsiniz. Uyku tuşu ile Home tuşuna 10 saniye süreliğine basarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Sorun: iPhone 6 Şarj Olmuyor

iPhone sahiplerinden gelen yaygın şikayetlerden biri de, şarj problemi. Kullanıcılar telefonu şarj aletine takmalarına rağmen hiçbir değişiklik olmadığını belirtiyor.

Potansiyel Çözümler:

 • İlk olarak iPhone 6 ve iPhone 6S telefonunuzla birlikte gelen şarj aletini kullanarak şarj ettiğinizden emin olun. Eğer şarj aletininiz orijinal şarj aleti değilse sorun buradan kaynaklanıyor olabilir.
 • Farklı bir priz, kablo veya farklı şarj aleti deneyin.
 • iPhone telefonunuzun şarj portunu kontrol edin. Temiz olduğundan, içerisinde toz olmadığından emin olun. Bu portu temizlemek için hava üfleyen cihazlardan faydalanabilirsiniz.
 • Şarj kablosun nemli veya ıslak bir yerde kalması nedeniyle bozulmuş olabilir. Eğer kablo ucu ıslak ise, bu ucu telefona bağlamak da telefona zarar verebilir. Apple mağazalarına şarj kablosunu götürmekte ve teknik destek almakta fayda var.
 • Son olarak telefon şarja bağlıyken telefonu sıfırlama yöntemini deneyebilirsiniz. Bunun için uyku tuşu ile Home tuşuna 10 saniyeye yakın bir süreyle basmanız gerekir.

Hata: SIM kart yok uyarısı

Bazı kullanıcılar iPhone 6 telefonların SIM kart hatası verdiklerini bildirdiler. Telefonun hatalı SIM veya SIM kart tanınmıyor hatası verdiği gelen uyarılar arasında.

Potansiyel Çözümler:

 • Uçak modunu kapatıp açmayı deneyin.
 • Telefonu kapatıp açmayı deneyin.
 • Eğer SIM kartını yeni yerleştirdiyseniz bu durumda kartın tozdan veya kirden etkilenmiş olması söz konusu olabilir. Çıkartıp bir bakmakta fayda vardır. Bir silgi aracılığıyla SIM karttaki altın renkli bölgeyi temizleyebilirsiniz. Kartı geri takmadan önce silgi artıklarını üfleyerek uzaklaştırmayı da unutmayın.
 • Telefonunuzun yazılımının güncel olduğundan da emin olun. Ayarlar > Genel > Hakkında sekmesinden kontrol edebilirsiniz.
 • SIM kartınızı başka bir cihaza yerleştirin veya iPhone 6 cihazınıza başka bir SIM kartı yerleştirmeyi deneyin

Sorun: Bükülebilen iPhone 6 Plus

Her ne kadar Apple bu sorunun genel olmadığını söylese de ve toplamda sadece 9 kişi tarafından Apple resmi kaynaklarına şikayette bulunulsa da, bu sorunu yaşadığını bildiren çok sayıda kişi ortaya çıktı. Daha ince ve uzun modellerde bu sorunla karşılamak daha da olası. Bu durumda uygulanabilecek tek bir çözüm var:

 • Apple ile iletişime geçin ve telefonunuzu değiştirmelerini talep edin.

Sorun: Çatlak Ekran

Çok sayıda kullanıcı iPhone 6 ve iPhone 6S telefonların düştüklerinde çok kolay hasar aldığını söylüyorlar. Telefonunuz düştüğünde ekranının çatlaması olasılığının her zaman ihtimal dahilinde olduğunu söylemek mümkün. Bu yüzden kaliteli bir telefon kılıfı almakta fayda var. Eğer ekranınız kırıldıysa:

 • Akıllı telefon tamiri yapan bir teknik servise telefonunuzu götürebileceğiniz gibi, Apple’ın bu konudaki servisinden de faydalanabilirsiniz. Apple’ın ekran değiştirmek için istediği genel ücret iPhone 6 için 322, 6S için 350 TL.

Bug: Servis Yok, Touch ID Çalışmıyor

Apple’ın 8.0.1 güncellemesinin ardından bazı servislerin ve Touch ID’nin çalışmadığı sorunu bildirildi. Bazı kullanıcılar biran önce eski versiyona geri dönerlerken, Apple’da bu süre içerisinde bu sorunu çözen yeni bir güncelleme çıkardı.

Çözüm:

 • Öncelikle cihazınızın verilerini yedeklediğinizden ve şarjının dolu olduğunda emin olun. Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme bölümüne gidin ve İndir ve Yükle sekmesine girin. Güncelleştirmeyi iTunes aracılığıyla bilgisayarınızdan da yapabilirsiniz.
 • 8.0.2 güncellemesinin ardından söz konusu hataları almaya devam ediyorsanız, 8 sürümüne geri dönebilirsiniz. Sürümün düzgün çalışabilmesi için doğru IPSW dosyasını yüklediğinizden emin olmanız gerekir.

Hata: Bluutooth çalışmıyor

Çok sayıda iPhone veya iPhone 6S kullanıcısı Bluutooth cihazlarla bağlantı konusunda sorun yaşadıklarını bildiriyorlar. Özellikle de arabalarda bu sorunlar yaşanıyor. Bazı insanlar ise, araç içi konuşma sistemini aktive edemiyorlar, diğerleri ise herhangi bir cihazla bağlantı kurmada sorun yaşıyor. Çok sayıda araba modelinde bu sorunların yaşandığı duyuruluyor. Bunlar arasında, Mercedes, Toyota, BMW gibi araçların modelleri de var.

Potansiyel Çözümler:

 • İlk olarak telefonunuzdan veya aracınızdan tüm eşleşmeleri silin. Ayarlar > Genel > Sıfırla > Network Ayarlarını Sıfırla seçeneğine gidin. Telefonunuzda Apple logosunu görene kadar güç ve home tuşuna basılı tutun. Aracınızın herhangi bir cihaz tarafından görülebildiğinden emin olun ve bağlantı kurmayı tekrar deneyin.
 • Bazı kullanıcılar ise fabrika ayarlarının sıfırlanmasından sonra sorunun düzeldiğini belirtmişler. Bu seçenek de çözüm amaçlı denenebilir.

Problem: Dokunmatik Ekran Cevap Vermiyor

Dokunmatik ekranın çalışmadığı konusunda çok az şikayet gelse de bu konuya çözüm kavuşturmak adına yol göstermeye de çalışacağız. Bu sorunlardan bazıları bir klavye sorunu olarak karşımıza çıkarken bazıları dokunmatik ekranın hiçbir şekilde karşılık vermediğini söylüyor.

Muhtemel Çözüm:

 • Denenebilecek ilk yöntem çoğu sorunda olduğu gibi telefonun baştan başlatılması. Bunun için güç tuşuyla Home tuşuna Apple logusunu görene kadar basılı tutun.
 • Bazı kullanıcılar Ayarlar > Genel > Sıfırla > Hepsini sıfırla yönteminin işe yaradığını bildirmişler. Bu seçenekte şifrenizin tekrar girilmesi gerekmektedir. Bu işlem verilerinizi silmez.
 • Diğer bir işe yarayan yöntem ise fabrika ayarlarına geri dönülmesi. Bu yöntemde telefonunuzdaki tüm verinin silineceğini unutmayın. Bu sorunla karşılaşan kullanıcılardan bazıları ise onarma seçeneğinin sorunun nihai çözümü olarak işe yaramadığını bildirmişler.
iPhone 6 ve 6S Telefonlarda Karşılaşılan En Büyük 22 Sorun ve Çözüm Önerileri-1
5 (100%) 1 oy

Bir önceki yazımız olan HTC One M9 Donma, Takılma, Yavaş Çalışma Sorunları ve Çözümleri başlıklı makalemizde htc one m9 donma sorunu, htc one m9 donuyor çözümü ne ve htc one m9 kasıyor hakkında bilgiler verilmektedir.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
I Phone sorun Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
I Phone sorun
Ziyaretçi
I Phone sorun

Akıllı telefondaki sorunlarımı çözdüm teşekkürler telefon önerileri.

REKLAM
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
takipçi satın al instagram marka tescili evden eve nakliyat Whatsapp profilime kim baktı Disk yazma korumalı biçimlendirilemiyor