iPhone ses boğuk gidiyor sorunu

Paylaş
 

iPhone 7 ve 7 plus telefonlarda görülen ses boğuk gidiyor sorunu iPhone 8 ve diğer modellerde de görülebilmektedir.

iPhone ses boğuk gidiyor sorunu tanımı

Sesin karşı tarafa net olmayan şekilde boğuk gitmesi, az gitmesi, cızırtılı veya kesintili gitmesi şeklinde şikayetler olmaktadır.

iPhone ses boğuk gidiyor sorunu nedenleri

Bu konuda ilk akla gelenler cihazın darbe veya nem almasıdır. Telefonun yere düşürülmesi, bir yere çarpılması veya üzerine su dökülmesi gibi sebeplerle iç kulaklık zarar görmüş olabilir.

İç kulaklık konuşurken kulağın telefona dayandığı kısma isabet etmektedir. Konuşma süresi uzadıkça yüz ve kulak ısınmakta, ter telefona temas edince ses soketine kaçmaktadır. Bir zaman sonra da iç kulaklığın çalışmasını etkileyerek ses boğuk gidiyor sorununa neden olmaktadır.

Telefonun terli elle tutulması, spor salonu, banyo gibi nemli alanlarda kullanılması, yağmurlu havalarda kullanılması da bu tür bir soruna neden olabilir.

Rüzgarlı havanın taşıdığı kir, toz veya telefon kullanıldıkça ortam tozunun ses soketine kaçması da ses boğuk gidiyor sorununun sebeplerindendir.

Telefonu kılıf ile kullanmak, kulaklık ile konuşmak, nemli yerlere telefonu sokmamak, telefonu elde değil de çantada, cepte taşımak bu tür bir sorun yaşama olasılığınızı düşürecektir.

iPhone ses boğuk gidiyor sorunu çözümü

Öncelikle ses soketi çıkarılarak temizlik yapılmak suretiyle sorunun giderilip giderilmediğine bakılır. Sorun devam ediyorsa iç kulaklığın değişmesi gerekir. Bu işlemler için harcanan süre yaklaşık bir saattir. İç kulaklığın değişmesi gerekiyor ise iPhone 8 için 250 TL masrafı vardır.

Sıradan kullanıcılarının ses soketini çıkarıp temizlemesi zordur. Telefon tamirinden anlayan birinin yapması gerekir.

iPhone ses boğuk gidiyor sorunu garantiye girer mi ?

Kullanıcı hataları garanti kapsamına girmemektedir. Eğer sorun telefonun nem alması veya düşmesi sonucunda oluştuysa bu garanti kapsamında tamir edilmeyecektir. Fakat henüz birkaç günlük telefonda bu sorun yaşanıyorsa, garanti kapsamına girebilir,  fazla vakit geçirmeden firmanın servisine götürmek gerekir.

Bir önceki yazımız olan Telefonlarda ithalatçı firma garantisi nedir ? başlıklı makalemizde ithalatçı firma garantisi, ithalatçı firma garantisi ekşi ve ithalatçı firma garantisi güvenilir mi hakkında bilgiler verilmektedir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
REKLAM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM