İphone 5S Mi Samsung Galaxy A3 mü ?

Paylaş
 

Hiç bitmeyecek bir kıyaslamanın içindeyiz . İphone mu Android telefon mu  daha doğrusu İos mu Android mi tartışmaları çok uzun süre daha devam edeceğe benziyor . Kişiden kişiye değişen bir çok zevk , ayrı noktalar , tasarımla , renk , çeşit varken birde tadı tuzu niteliğinde bu konuyu tartışmaktayız .

Aynı fiyat bareminde ” İphone5S mi Yoksa Android Telefon mu? ” alınmalı tartışmasına , kıyaslamasına hitaben bu yazımızı oluşturma gereği duyduk . İyi ve kötü yanlarıyla bu konuyu ele almak istiyoruz . Tabi ki karar sizlerin.
Telefonların teknik karşılaştırılması en altta yapılacaktır .

iPhone 5S mi? Samsung Galaxy A3 mü?

*) İphone5S 
İphone5S Apple’ın cihazlarına alüminyumu getirmesinin en güzel örneklerinden bir tanesi . İphone’lerin belirli bir kitlesi her zaman olmuştur . Gerek kullanımı gerek küçük boyutuyla tercih edilmesi devam edecek gibi görünüyor.

İlerleyen modellerinde boyutları biraz daha arttırmış olsa da genel olarak yapısını pek bozacağa benzemiyor . Günümüz android telefon ekranlarına kıyasla sizleri daha ufak bir telefon bekliyor olacak . İphone İos’u tercih etmenizdeki en önemli etkenlerden biride Androidlere göre daha fazla güncelleme desteği alıyor olması . Ancak özgürlük konusunda biraz kısıtlı özelliklere sahip .

Ekran düzenlemelerinde veya konsol kullanımlarında daha kısıtlı işlemler yapabiliyorsunuz . İphone daha çok telefonla ilişkisi iş üzerinden yoğun olan kişiler tarafından kullanılmakta. Çok detaya girmeden çok fazla şeyle uğraşmadan telefonu kullanmak isteyenler tarafından tercih edilmekte . İşlemci olarak daha üstün durumda .


*) Samsung Galaxy A3 

Amacımız aynı fiyat segmentinde bulunan İphone5S ile bu fiyat etrafında alınabilecek Android cihazları kıyaslamak . Bu android telefon seçeneklerinden bir tanesi Samsung Galaxy A3 .
Bir çok arkadaşımızın tercihlerde sıkıntı yaşadığı telefonlar arasında da A3 gelmekte
Bu yüzden Android incelemelerimiz arasında A3’üde almak istedik .
İnce metal bir tasarımı bulunuyor . İphone kadar küçük olmasada ele sığacak boyutlarda . İşlemcisi Android olup bu sistem sizlere bir çok seçenek sunacak . Asıl karşılaştırma amacımızda bu yüzdendi .

Teknik özelliklerini kıyaslayacak olursak ,

1) Fiyat ;
İphone5S 1.100 Tl civarında mağazalarda bulunabilirken Samsung Galaxy A3 modeli 1.000 Tl civarında bulunabilmekte . Fiyat olarak pek bir fark bulunmayacaktır .

2)Ekran ve Ekran Çözünürlüğü ;
İphone her zaman olduğu 5S modelinde de belirli bir boyutta kalmayı tercih etmiştir . Bu boyut 4.0 İnç . Samsung telefonununda ise 4.7 inçlik bir ekran kullanmış durumda .
Renklerin parlaklığı ve keskinlikleri düşünüldüğünde İphone daha kaliteli durumda . Ekran çözünürlüğü içinde aynı şeyi söylemek mümkün.

3) Batarya ve Telefon Kullanım Süresi ;
Önemli bir nokta olan batarya kullanım sürelerine baktığımızda İphone bizlere 1560 mAh ‘lık bir güç sunmuş bu durum Samsung’ta 2300 mAh . Samsung telefonu kullanım 1 günlük bir kullanımı zorda olsa kaldıracaktır ancak İphone için aynı şeyleri söylemek ancak daha dikkatli kullanımda mümkün . İki telefonunun bataryaları da değişmeyen batarya sistemleri ile oluşturulmuş .

4) Kameralar ve Video 
İphone kameralarını belirli bir ölçekte tutmaya devam etmiş. 8 mp Arka , 1.2 mp Ön kamerası bulunmakta Samsung ise 13 mp Arka , 5 mp Ön kamera ile karşımıza çıkmakta . İki telefonda 1080 Full HD video çekme kalitesine sahip.
5) Dahili Depolama 
İki telefonunda dahili depolama seviyesi 16 gb .
Samsung bu depolamaya ek olarak micro sim hafızaya izin verip 128 gb’a kadar yükseltilebilmesini sağlamıştır ancak İphone için bu durum söz konusu değil . İphone hafızası ek micro sim hafıza kabul etmiyor .

 

6 GB Ram’e Sahip En Yeni 3 Telefon

Donanımsal özellikleri gözler önüne serdiğimizde Samsung Galaxy A3 bir adım daha önde gözükse de benim tercihim iPhone 5S olacak.
Yıllardır Apple’ın İos’tan vazgeçmemesinin temel sebebi basit ve kullanışlı ara yüzü olmasıdır . Android telefonlar zamanla bu kullanımdan yorulup yavaşlayıp aksayabiliyor . Bu durumu İphone telefonlarda görmeniz daha düşük bir ihtimaldir . Kullanıcılar tarafından alınan İphone modeller özellikle bu durumdan taktir toplamışlardır ve toplamaya devam etmektedir .

iPhone sizlere tasarım olarak çok gösterişli tasarımlar sunmayabilir , büyük ekran boyutlu telefonlar sizlerin ilgisini daha çok çekebilir ancak ilerleyen zamanlarda telefonunuzda en ufak aksamalar olduğunda aklınızın bir tarafında hep İphone kalacaktır.
Beklentisi büyük olmayanlar , telefonu normal fonksiyonları dışında oyunlarla programlarla aşırı derecede zorlamayanlar , arayüzüyle çok vakit geçirmeyenler İphone tam sizlere göre . Basit arayüzü ve hızlı teknolojisi ile sizlere uzun süre hizmet edebilir .

Samsung veya diğer Android modellere geldiğimizde ise sorun kalitesizlik değil . Samsung başta olmak üzere bir çok Android telefon üreticisi çok kaliteli malzemelerle çok kaliteli telefonlar ortaya sunabilmekte . Ancak Android yapısı gereği farklı farklı konularda bir çok seçeneğe sahip . Özgürlük kısıtlaması yok . Yüzlerce program yüzlerce arayüz istediğiniz işlemi gönül rahatlığıyla ve konforla yapabilirsiniz .

Tasarımlar derseniz bence her yeni gelen telefon üstüne koyarak geliyor . Bunlar ilginizi çeken güzel şeyler ancak bu işlemi uzun vadeye yaydığınızda göreceğiniz bir nokta var oda şu ki Android telefonunun işlemleri geniş çaplı ve çok yönlü olduğundan telefon işlemcisini İphone’lara göre daha çok yoracaktır.
Donanımsal olarak konuşmak gerekirse Android telefonlar İos’lara göre daha çabuk yorulabilmekte .
Bu uyarıları yapmamın sebebi maddi yatırımlarınız sonucu iyi kötü sonuç ne olursa olsun alacağınız telefonu uzun süre kullanmak durumunda olmanız . Seçimleriniz gönlünüzce olsun .

Tasarım , ekran boyutu , kamera , ekran kalitesi , özgürlük derseniz Samsung size istediklerinizi verecektir .
İşlemci , uzun süre kullanım , kolay kullanım ve hız derseniz seçeneğiniz İosİphone olmalıdır .

Çinde Üretilen En Mükemmel 5 Telefon

 

İphone 5S Mi Samsung Galaxy A3 mü ?
5 (100%) 2 oy

Bir önceki yazımız olan İphone 6 ve İphone 6 Plus Suya Dayanıklı Mı ? başlıklı makalemizde apple, ios ve iphone hakkında bilgiler verilmektedir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
REKLAM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM