İstenmeyen Numaraları Engelleme

İstenmeyen Numaraları Engelleme
Paylaş
 

Ülkemizde gün geçtikçe istenmeyen numaraların sayısı artmaya devam ediyor. Bu olaydan dolayı telefon kullanıcıları oldukça rahatsız durumdalar. Peki, böyle bir durumu engelleyecek herhangi bir program veya uygulamalar bulunuyor mu? Evet, böyle uygulamalar var ve bizde size yazımızda bir uygulamadan bahsedeceğiz.

İstenmeyen kişilerden sizi kurtaracak olan uygulamanın adı Truecaller. Bu konuda telefon kullanıcıların en büyük yardımcısı konumunda. Bu uygulama dünya genellinde 150 milyon telefon kullanıcısı tarafından kullanılmaktadır. Ülkemizde ise kullanım sayısı 2 milyondur. Truecaller veritabanı, gelen arama ve mesajların istenmeyen bir numara olup olmadığını çözmek için hem kendi algoritmalarını hem de kullanıcıların geri bildirimlerine bakarak çözüyor. Uygulamanın veri tabanında 2 milyar telefon kaydı bulunmaktadır. Hal böyle olunca istenilmeyen bir numaradan çağrı geldiği zaman uygulama, o çağrının spam olup olmadığını hemen telefon ekranına yansıtıyor. Kullanıcı bu durumda isterse telefonunu açmaz veya meşgul sinyali verebileceği gibi uygulamanın ayarlarında küçük bir değişiklik yaparak istenmeyen numaraların otomatik olarak engellenmenizi de sağlayabilmektedir. Eğer çağrı gelen numara uygulamanın veritabanında bulunmuyorsa kullanıcı durumu istenmeyen numara diye Truecallar’a rapor ederek, kendi engellenenler numaralarına otomatik olarak kaydedebilmektedir.

android-arama-engelleme-telefononerileri

truecaller numara engelleme programi

Truecaller’ın Kullanılması

İlk Adım: Truecaller uygulaması İOS, Android, Windows Phone ve Blackberry telefon modelleri ile uyumlu bir şekilde çalıştığı için ilk olarak bu uygulamanın indirilmesi gerekir.

  1. Adım: İndirdiğiniz uygulamayı açın ve uygulamanın rehberinize ulaşmasını sağlamak için ona izin verin.
  2. Adım: Uygulamanın “ istenmeyen “ kısmında en çok engellenenler bölümü bulunuyor. Bu bölümde Türkiye genelinde en çok engel yiyen numaralar bulunuyor. Bu listeye farklı telefon eklemek isterseniz “ Bir Numara Ekle “ seçeneğini kullanarak numara ve ismi yazıp işlemi gerçekleştiriyorsunuz.
  3. Adım: En çok engellenenler listesini “ şimdi güncelle “ seçeneği ile güncelleyebilirsiniz. Böylelikle engellenen numaraları otomatik olarak engellenmiş listenize eklemiş olursununuz.

Bu uygulama sayesinde telefon kullanıcıları kendileri rahatsız eden istenilmeyen numaralardan kurtulmuş oluyorlar. Hem zaman kaybında hem de sinir bozucu çağrı ve mesajlardan kurtulmuş oluyorsunuz.

Güncel numara engelleme linki

Numara engelleme

 

İstenmeyen Numaraları Engelleme
5 (100%) 1 oy

Bir önceki yazımız olan Android Telefonlara Uygulama Yüklemesi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde android telefonlar ve uygulama yükleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
REKLAM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM