İthalatçı Garantisi Nedir ve Güvenilir mi?

Paylaş
 

Yeni bir cep telefonu alırken karşımıza çıkan bazı seçenekler vardır. Türkiye garantili cihaz, ithalatçı garantili cihaz ya da paralel ithalat garantili cihaz ibareleri geçmektedir. Şimdi gelelim bizim asıl konumuz olan ithalatçı garantisine ve paralel ithalata, peki bu ibareler nelerdir ve ne işimize yaramaktadır?

Bir elektronik cihaz veya da telefon alacak isek almadan önce yapmış olduğunuz araştırmalarda karşımıza çıkan şu terimleri eminim çok sık göreceksiniz. İthalatçı garantisi olan, Türkiye garantisi olan, distribütör garantisi olan veya da paralel ithalat garantisi olan gibi terimler nelerdir? Distribütör garantili olan telefon ile ithalatçı garantili olan telefon arasındaki en önemli farklar nelerdir? İşte bizimde araştırmalarımızda çok sık olarak karşımıza çıkan tüm bu soruların cevapları makalemizde yer almaktadır.

Distribütör garantili olan cihaz ne demektir?

Türkiye veya da distribütör garantili olan bir elektronik cihaz demek, firmanın size resmi olarak Türkiye’de satış yaptığı, resmi olarak sattığı ürüne resmi destek verdiği yasal ürün anlamına gelmektedir.

Örnek olarak vereceğimiz, Apple şirketine ait iPhone 6s satın aldınız ve cihazınızda bir arıza durumu oldu diyelim. Direkt olarak Apple şirketi ile temas sağlıyorsunuz ve telefonunuzu tamir edilmesi için bu şirkete yolluyorsunuz, gereken ne ise firma tamamen hallediyor. Distribütör garantili olan veya da Türkiye garantili olan cihazlar, olası bir arıza gibi sorunlarda kullanıcılarına en az sorun oluşturan, alabileceğiniz en güvenilir cihazlardır.

İthalatçı garantili olan cihaz ne demektir?

Büyük bir perakende satış markası veya da herhangi bir ithalatçı firma, yüksek adetlerde ürünleri yurt dışından doğrudan olarak kendi imkanlarıyla ülkeye getiriyor ve satışa sunuyor.

Örnek olarak vereceğimiz, Amerika Birleşik Devletleri’nde iPhone 6s en az 649 Dolar fiyatı ile müşterilerin hizmetine satışa sunulmaktadır. Fakat ülkemizde ise bu ürünün resmi satış rakamı ise 2699 TL’ye kadar yükselmektedir.

İthalatçı garantili olan cihazlar, herhangi bir ülkeden uygun fiyatlara satın alınan ve direkt olarak ülkeye sayılı biçimde getirilen ve müşterilerinin hizmetine satışa sunulan cihazlardır.

Paralel ithalat ile ithalatçı garantili olan cihazlar arasındaki en net fark, ürüne verilmiş olan garantide ortaya çıkmaktadır. Dışarıdan getirilmiş olan cihazların normal şartlarda garantisi olmaz iken, ithalatçı garantilide ise, cihazları ithal etmiş olan şirket, satışa sunmuş olduğu telefonlara garanti desteği vermektedir. Bu noktada garanti verme inisiyatifi, tamamen şirketin sunacağı kolaylıklara kalmış durumdadır. Fakat bu cihazların garanti servisinde ki onarımlarında ise bire bir orijinal parçalarla da müdahale edilebilir veya benzerleriyle de yani yan sanayi ürünü kullanarak da onarım yapabilmektedir. Yani bu şekilde inisiyatif sadece ve sadece markaya ve onun vermiş olduğu güvenceye bırakılmış durumdadır.

Paralel ithalat cihazı ne demektir?

Paralel ithalat garantili cihazlar ise, yurt dışında üretilen cihazların direkt olarak ülkeye getirilmiş ve IMEI numaraları doğrulatılmış veya da bu cihazların IMEI numaraları doğrulama işleminden geçirilmemiş ve bu şekilde kullanıcılara satıldığı satış türüdür. Genel olarak bakıldığında ithalatçı garantisine de benzer bir ithal yöntemidir fakat bu yöntemle ülkeye gelen cihazların satışında bir garanti desteği bulunmamaktadır.

Genel olarak değerlendirecek olursak; Paralel ithalat ya da ithalatçı garantili olan bir cihaz alırsanız eğer, daha uygun fiyatlara almış olursunuz. Resmi garanti işleminde, herhangi bir arıza ve sorun yaşadığınızda telefonda direkt olarak değişim, orijinal parçaları ile arızalara onarım gibi çözümlerle çözülüyorken, ithalatçı garantisinde olan markaların inisiyatiflerine kalmış ve vermiş oldukları güvencelere kalmış olarak bir durum ortaya çıkmaktadır. Paralel ithalat ile ülkeye getirilen ürünlerin satışında ise hiç bir şekilde garanti verilmemektedir.

Bir önceki yazımız olan Telefonlarda ithalatçı firma garantisi nedir ? başlıklı makalemizde ithalatçı firma garantisi, ithalatçı firma garantisi ekşi ve ithalatçı firma garantisi güvenilir mi hakkında bilgiler verilmektedir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
REKLAM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM