Optik Gözlükler Akıllı Gözlük Sayesinde Tarihe Karışıyor!

Paylaş
 

Göz bozukluğu yaşayan kişiler için mükemmel bir çözüm bulundu. Çok yakında bulunan yeni bir akıllı gözlük sayesinde optik gözlükler tarihe karışacak. İşte detaylar!

Utah Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Profesörü Carlos Mastrangelo, gözleri bozulunca diğerleri gibi optik gözlük almayı reddetti ve tamamen yeni bir akıllı gözlük geliştirmeyi tercih etti. Bu gözlüğün yeteneği ise bakılan yere otomatik olarak odaklanması.

50li yaşlarına gelince görme bozukluğu yaşamaya başlayan Mastrangelo, Benjamin Franklin’den kalma bir teknolojiyi kullanarak yepyeni bir gözlük geliştirmeye karar vermiş. Gün içinde özellikle araba kullanırken gözlük takmanın çok zor olduğunu ifade eden Mastrangelo, hem GPS ekranına hem de yola bakarken zorlanmamak için bir akıllı gözlük üretmiş durumda.

Sıvı lenslerden yapılan ve kullanıcının baktığı yerin yakınlığına ya da uzaklığına bağlı olarak otomatik şekilde odaklanan akıllı gözlük, özellikle Mastrangelo gibi yakını göremeyenler için son derece kullanışlı bir ürün olacak. Zira gözlüğü sürekli takıp çıkarmak gerekmeyecek.

Akıllı gözlük nasıl çalışıyor?

Üretilen akıllı gözlüklerin köprü bölümünde bir uzaklık sensörü yer alıyor ve bu teknoloji sayesinde gözlükle nesne arasındaki mesafeyi kızılötesi ışıkla hesaplıyor. Sonrasında sensörler aktüatörlere sıvı lenslere alacağı şekilleri bildiriyor. Lenslerin eğriliği tıpkı gözümüzdeki gibi odak uzaklığını kontrol ediyor. Gözlüğün odağını değiştirmesi ise yalnızca 14 milisaniye sürüyor ve şarj edilebilir bataryalar da tek bir şarj ile 24 saatten daha fazla kullanım sağlıyor.

Şu andaki tasarımı hantal olan akıllı gözlüğün daha hafif, ince, şık ve kullanışlı olması adına çalışmaların sürdüğü ifade ediliyor. Hatta bu gözlüklerin ikinci neslinde derinlik kamerası ve göz takibinin yer alması düşünülüyor. Elbette bunlar daha fazla enerji gerektireceği için küçük ancak yüksek kapasiteli bir bataryaya da ihtiyaç duyulabilir.

Mastrangelo, bir bilim harikası olarak sayılabilecek olan bu akıllı gözlüğün 2 ya da 3 yıl içinde 500 ila 1000 dolar arası fiyatlar ile hayatımıza gireceğini düşünüyor. Ayrıca optik gözlükleri tarihe gömecek olan bu gözlüklerin net görmeyi sağlayacağı için fiyatını hak ettiğini vurguluyor. Elbette temennimiz bu gözlüklerin çok daha uygun fiyatlı olması ve düşük bütçeli kişilerin de bu ürünlerden yararlanması yönünde.

Optik Gözlükler Akıllı Gözlük Sayesinde Tarihe Karışıyor!
5 (100%) 2 oy

Bir önceki yazımız olan Mutluluğun Resmi Selfie pozu ile çekilir başlıklı makalemizde mutluluğun resmi selfie çekimi, selfie çekimi ve selfie çekimi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
REKLAM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
evden eve nakliyat Whatsapp profilime kim baktı Disk yazma korumalı biçimlendirilemiyor