Samsung nerenin malı

Paylaş
 

Ürettiği telefonları elimizden düşürmediğimiz Samsung nerenin malı biliyor musunuz ? Televizyon ve bilgisayar konusunda dünya devi olan Samsung nerelerden nerelere geldi.

Samsung 1938 yılında kurulduğu zaman bu kadar büyüyeceğini kimse beklemezdi. Zaten o zamanlar telefon, televizyon gibi şeyler icat bile edilmemişti.

2. dünya savaşını yıkılmadan atlatmayı başaran firmanın şirketleşmesi ve elektronik alanında üretim yapmaya başlaması 1969 yılına dayanmaktadır. Tarihten beri değişik beyaz eşyalar ve elektronik aletler üreten firma 1980 sonrasında dünyaya açılmıştır.

O tarihlerde çamaşır makinasından mikro dalga fırına kadar her telden cihaz işine giren Samsung yıllar geçtikçe kendine daha belirgin yol izlemeye başlamıştır. 1991 yılında gerçek mobil teknolojiye yani cep telefonuna geçilmesi Samsung için bir sıçrama tahtası olmuştur. İnsanlar bilgisayar ve telefona bağlandıkça firma da yatırımlarını bu yöne kaydırmış “marka” bilinirliğini ve üretim kalitesini gıpta edilecek bir noktaya getirmiştir.

Yine de doksanlı yıllarda Samsung bizim ülkemizde Sony, Philips gibi firmaların yanında “yan sanayi markası” gibi algılanıyordu. Tabi ki bu sıralarda Samsung’un hırslı patronları gözünü zirveye dikmiş gelecekte piyasayı ele geçirmeyi planlıyorlardı. Ve başardılar da. Şimdilerde telefon alanında belki de lider durumda. Televizyon ve bilgisayar alanında da hatırı sayılır bir başarısı var.

Kısacası Samsung amblemi olan her cihazı güvenle alıp kullanıyoruz. Nerelerde üretildiğine bile bakmadan !

Sahi Samsung nerenin malı ve ürünlerini nerede üretiyor ? Bu soruyu eminim bir çok kişi sormuştur ve cevabını da kolaylıkla almıştır. Samsung Güney Kore firmasıdır. Böyle ufak tefek bir ülkeden dünyayı saran bir firmanın çıkması dimağları zorlayan bir durumdur!

Çünkü Güney Kore denilen memleketin ne arazisi var fabrika dikmeye, ne de insanı var bu kadar imalat yapmaya. Peki Güney Kore bu başarıyı nasıl yakaladı, nerelere yatırım yaptı ?

Şimdilerde geçirdiği kalp krizi nedeniyle yatağa bağlı durumda yaşamaya mahkum olan Lee Kun-Hee kocayınca ve parayı bulunca kendini paralı fahişelere verse de çocukluktan yaşlılığına kadar Samsung firması ile hayat bulan bir insandı.

Babasından devraldığı firmayı büyütürken kanının son damlasını, beyin hücrelerinin son mitokondrisini “Nasıl olur da Samsung’u bir dünya devi haline getiririm ?” düşüncesine harcıyordu.

Hatta bu uğurda firmadan pay almak isteyen kardeş ve akrabalarını kenara itelemiş, firmanın önünü açmak için siyasilerle türlü türlü pazarlıklara girişmişti.

Eğer Samsung firmasının kurucu patronunun oğlu olan Lee Kun-Hee babasının mirasını hak edenlere adil dağıtsaydı, firma bölük pörçük olacak belki de bünyesinden kendine rakipler doğuracaktı.

Lee Kun-Hee kendine göre doğru olanı yaptı ve hazır dizginleri eline almışken kasanın anahtarını hep kendinde tuttu, başkalarının hazineye sokulmasına izin vermedi.

Akrabalarını şirketten uzak tutma politikası izleyen Lee yolu kesişen herkesle anlaşmayı tercih etti. İşbirliğin ve uzlaşmanın sihirli gücünü kullandı.

Böylece Samsung hem Güney Kore içinde kollandı hem de komşu ülkelerde sanki babasının yeriymiş gibi üretim yapmayı başardı.

Samsung’un krizlerden etkilenmemesinin ve bir virüs gibi kolayca yayılmasının sebebi belki de budur.

Şimdilerde Samsung Vietnam’dan Çin’e kadar bir çok ülkede ucuz iş gücü ve hammadde temin ederek üretiliyor.

Yani doğduğu Güney Kore’de sıkışıp kalmadı. Tam aksine ülkesinden dışarı taştı ve teknoloji baronlarına rastlayana dek serbest hızda büyümeye devam etti.

Köklü firmalardan Sony bile şiddetli sarsıntılar geçirirken esnekliği sayesinde Samsung krizlerde rakiplerinin yara alması nedeniyle güçlenerek çıkmayı başardı.

Nokia efsaneden “mazi”ye dönüşürken Telefunken, şaplorenz (adını tam telaffuz edemiyorum) gibi firmalar sıcağı görmüş tereyağı gibi eriyip başka firmalarla kaynaşırken, Sony gibi kral tökezlerken Samsung derin ilişkiler ağı ve azimle çalışma sayesinde hep büyümedi.

Samsung’un durumu ortada. Ama bu arada şirketi bu seviyeye getiren Lee Kun-Hee yatağa bağlı durumda. Adeta kabir provası yapıyor. Milyarlarca servete rağmen kedi kusmuğu tadındaki ilaçları içiyor, 2-3 m2 lik yatağından dışarı çıkamıyor.

İşleri şu an oğluna devretmiş durumda. Geçenlerde rüşvet ve yolsuzluk işlerinden tutuklanan oğlu da azimli bir arkadaş. O da eminim yatalak olana dek çalışmaya devam edecektir.

Bir önceki yazımız olan Samsung S6 parmak izi yedek şifremi unuttum başlıklı makalemizde Samsung S6 parmak izi yedek şifremi unuttum, Samsung S7 parmak izi yedek şifremi unuttum ve Samsung S8 parmak izi yedek şifremi unuttum hakkında bilgiler verilmektedir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
REKLAM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM