Sony xperia xz alınır mı

Paylaş
 

Son çıkan Sony akıllı telefon modellerinden Sony xperia xz alınır mı yoksa 2.800 tl bu telefon için çok mu fazla ? Sony xperia xz, Samsung, İphone, LG ve HTC gibi bilinen akıllı telefon markalarının amiral gemisi modelleri ile kıyaslanıyor şimdilerde.

Sony xperia xz marka akıllı telefonu inceleme fırsatı bulanların gördüğü ilk yetersizlikler/eksiklikler şu şekilde;

Bazı kullanıcılar 4k video kaydı yaparken aşırı ısınma olduğunu söylüyorlar. 5 dakikaya kadar çekimlerde bir sorun yok, daha sonrasında ısınma oluyor. Kamera konusunda hep Samsung’un gerisinde kaldığını düşünenler Sony xperia xz kamerasının F/2.0 lensi ve OIS olmaması nedeniyle kötü düşük ışık performansı sergilediğini düşünüyorlar. Bazı kullanıcılar ise verilen yüksek fiyata rağmen ön kameranın vasat olduğundan şikayet ediyorlar.

Sony xperia xz ile ilgili başka bir eksiklik ise 5 yönlü dijital resim sabitlemenin sadece Full HD 30FPS videoda aktif olması olrak gösteriliyor.

Yine bu model baz alındığında Sony xperia xz’in rakiplerine göre bellek miktarının düşük olduğundan ve kapasitif tuşlar nedeniyle kullanım alanının kısıtlandığından şikayet ediliyor. Sony xperia xz ile ilgili diğer negatif değerlendirmeler ise ekranın aynı paraya alınabilecek diğer akıllı telefon modellerine kıyasla daha düşük çözünürlükte olması ve verilen paraya göre pil performansının az olması.

Sony xperia xz ile ilgili daha acımasız eleştirenler Sony markasının Xperia Z1den beri aynı kulaklığı kullandığını, bunu geliştirmediğini söylüyorlar.

Amacım burada Sony xperia xz akıllı telefonu yerden yere vurmak değil elbette. Bir kere stabil arayüzü ve satın aldığınızdaki performansını uzun süre koruması önemli bir artı. Ama akıllı telefonun başlıca müşterileri olan gençler Sony’den daha eğlenceli ve değişik fonksiyonlu arayüzler üretmesini bekliyorlar.

Başka dikkat çeken bir husus ise çoğu kişi tarafından “takoz” diye nitelendirilebilecek kadar iri boyuta sahip telefona neden daha fazla kapasitede batarya konulmadığı.

Telefonların çerçeveleri ile ekranları arasında bir oran var. Sony modelleri Samsung modellerine kıyasla ekran/çerçeve oranı açısından düşük görülüyor. Xperia Xz de  70.9 olan bu oran Samsung s7 de yüzde 76.1. Fakat diğer telefon markaları ile Sony arasında fazla fark yok.

Sony Xperia Xz’nin gündüz çekimleri gayet kaliteli aslında, fakat gece çekimlerinde muadil telefonlara göre daha kötü denilebilir.

Konuya bir başka açıdan bakıldığında istatistiklerin ve rakamlarım yanıltıcı olabileceğini söylemek isterim. Çünkü telefonu satın aldığınız performans ile 6 ay sonraki performans farklı olabiliyor. Bu durumda başlangıçtaki pil süresi, oyunlarda takılma ve ısınma performansının 6 ay sonra pek bir anlamı kalmıyor. Sony modelleri bu konuda avantajlı denilebilir. Bu da şimdiye kadar yazdığım bir çok eksiye biraz daha makul çerçevede bakmamı sağlıyor.

Sony xperia xz alınır mı
5 (100%) 2 oy

Bir önceki yazımız olan Bataryası uzun süre dayanan LG telefon önerileri başlıklı makalemizde bataryası dayanan lg telefon önerileri, lg telefon önerileri ve şarjı uzun süre giden telefonlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
REKLAM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
evden eve nakliyat Whatsapp profilime kim baktı Disk yazma korumalı biçimlendirilemiyor