Telefona root nasıl atılır

Paylaş
 

Telefona root nasıl atılır paylaşmak istedim. Root kelimesi son zamanlarda dijital dünyada en çok adını duyduğumuz kavramlardan biridir. Bilişim dünyasında yıllardır kullanılan bu kelime aslında Linux sisteminde ilk olarak kullanılmaya başlanmıştır. Windows sisteminde administer olarak bilinen ana yönetici veya kullanıcı, Linux sisteminde Root olarak geçmektedir.

Cep telefonu ve tabletlerde kullanılan Android yazılım sistemi de Linux tabanlı bir program olduğundan dolayı Root kelimesi bu sistemlerde root atmak, root nasıl yapılır vs. ifadelerle çok fazla kullanılmaktadır.

Cep telefonu kullanıcıları tarafından atılan root sayesinde mevcut cihazın kullanım potansiyelini maksimum seviyeye çıkarmak mümkün olmaktadır. Root atmak suretiyle cep telefonun tüm sistemsel verilerine ulaşılabilmekte ve istenilen kişiselleştirme rahatlıkla yapılabilmektedir. Root sayesinde cep telefonlarında cihaz istenildiği gibi kullanılabilir, istenilmeyen sistemsel programlar kaldırılabilir ve telefonun performansı en iyi seviyeye çıkarılabilir.

Peki cep telefonlarına root nasıl atılmaktadır?

Cep telefonuna root atmak için ilk olarak telefonun ayarlar menüsüne girilmesi gerekmektedir. Burada bulunan “cihaz hakkında” ikonu tıklanmak suretiyle bölüm içerisinde yer alan “yapım numarası” veya “derleme numarası” yazan yer birkaç defa tıklanır. Açılan yeni ekranlarla birlikte cihazın geliştirme işlemine başlanır. Cihazın geliştirmeye uygun olmasıyla birlikte yine ayarlar bölümünde yer alan geliştirici kısmın aktif olması gerekmektedir.

Bu işlemleri ardından “Usb hata ayıklama modu” olarak bilinen ve root işlemlerini yapabilmek için kullanılan bölüm aktif hale gelir. Bundan sonra telefonunu geliştirmek isteyen kişinin düşünce dünyasına göre tüm sistemsel değişiklikleri yapmak suretiyle cep telefonunda kişiselleştirme yapabilir. Root atmak veya telefonun geliştirilmesi her ne kadar kullanıcı için avantaj sağlasa da telefonun garanti kapsamında çıktığını asla unutmamak gerekir. Bu tarz uygulamalara kalkışan kullanıcılar için GSM operatörleri ve cihaz üreticileri telefonları garanti kapsamından çıkarmaktadır.

Telefona root nasıl atılır
Oyla

Bir önceki yazımız olan Huawei P9 Görüntülü Arama Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde görüntülü arama ayarları vodafone, görüntülü konuşma nasıl yapılır avea ve turkcell görüntülü arama hakkında bilgiler verilmektedir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
REKLAM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
yorum ikonu
2019-06-02 05:09:56
yorum ikonu
2018-10-07 15:30:15
yorum ikonu
2018-01-21 09:48:31