Telefonumun Şarjı Çabuk Bitiyor Ne Yapmalıyım?

Paylaş
 

Eskiden telefon şarjına bu kadar önem veriliyor muydu? Evet tabiki, ancak önceden sadece iletişim için kullanılıyordu, telefonlarımızda çok fazla bir özellik yoktu diyebiliriz.

Sadece Yılan oyununu fazla oynadığımızda şarjımızın hızla bittiğini 15 yıl önce cep telefonu kullanmaya başlayanlar hatırlarlar.

Teknolojik gelişmelerle hayatımıza giren akıllı telefonlar iOS, Android ve Windows Phone işletim sistemleri ile hızla piyasaya girdi ve herkes artık ya Android ya iOS yada Windows Phone kullanıcısı. Tabiki eski telefonlarda tamamen rafa kalkmadı ki hala Nokia 3310’lar Samsung E1205 model telefonlar kullanılmakta, hepsinin bir kullanım ayrıcalığı var.

Bu Teknolojilerle donatılan akıllı telefonlar tabiki bir sürü uygulama ile dolu, dolayısıyla uygulamaların kullanımı telefonunuzun pil süresini kullanıma göre her an azaltmakta.

Pil Süresini Uzatmanın Püf Noktaları Neler?

Aslında öncelikle şunu belirtmekte fayda var; Pil süresi ile pil ömrü farklı kavramlar ancak pil ömrünün azalması da tabi ilerleyen günlerde pil sürenizin gittikçe azalmasına sebep oluyor.

Batarya Süresini Uzatmanın Etkin Püf Noktaları

1Akıllı Telefonunuz açıkken pil sürenizin uzun süre gitmesini istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken ‘’Konum’’ özelliğini gerekmedikçe kapalı tutmak. Bunu telefonunuzun üst bilgi ekranından yada Ayarlar/Konum Erişimi menüsünden Açık/Kapalı konuma getirebilirsiniz.

 

2 Bluetooth özelliğini kullanmıyor iseniz kapalı tutunuz, zira telefonunuzdan gereksiz güç harcar

 

3Telefonunuzda interneti Mobil Veri’yi kullanıyorsanız Wi-Fi özelliğini yada Wi-fi’yi kullanıyorsanız Mobil Veri özelliğini kapatabilirsiniz, Çünkü Wi-fi alanında olmadığınızda sürekli olarak telefonunuz bir sinyal arama eyleminde bulunacaktır. Yada her iki erişimde kullanılabilir durumda ise birisi mutlaka fazla enerji tüketimine sebebiyet verecektir.

 

4Telefonunuzun Ekran parlaklığını iyi optimize edin, bunu telefonunuzdan otomatik modunu seçmenizi tavsiye ederiz, özellikle geceleri karanlık ortamlarda %100 ekran ışığının açık olması öncelikle önemli kısmı göz sağlığınıza olumsuz etki yapar, hem de pil süresinizi gereksiz yere kısaltır.

 

5Ekran Uyku modu sürenizi minimum seviyede tutun, Bu süre normalde telefonunuzu ilk aldığınızda genelde 30 saniye olarak ayarlıdır.

6Arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapatın, gerekli ise Ayarlar/Uygulamalar kısmından daha önce izin verdiğiniz artık sıklıkla kullanmadığınız uygulamaların çalışmasını sınırlayabilirsiniz.

 

7Telefonunuzda E-mail kullanıyorsanız senkronizasyon ayarlarını Otomatik yerine; siz istedikçe yenilenen mail listesi olarak değiştirebilirsin. Bu akıllı telefonlarda genelde ‘’Push Mail’’ tanımlaması ile görülmektedir.

Telefonunuzun Pil ömrünü uzatmak ve ilerleyen günlerde daha kısa sürede Batarya sorunu yaşamamak adına Cep telefonunuzu orijinal Şarj Aleti ile ve Orijinal Bataryası ile kullanınız.

Akıllı Telefonlarınıza yaşadığınız şarj olmama problemleri, hızlı şarj özelliğini kullanamama, pil süresinin kısalması gibi sorunlarda öncelikle mutlaka telefonunuzla ilgili yetkili destek birimlerinden yardım alınız, öncesinde yapacağınız değişiklikler, farklı şarj aleti kullanımı ve yararlı olabileceğiniz düşünerek yüklediğiniz programlar belkide Kişisel verilerinizin kaybolmasına yada daha farklı kötü sonuçlara neden olabilir.

Telefonumun Şarjı Çabuk Bitiyor Ne Yapmalıyım?
4 (80%) 2 oy

Bir önceki yazımız olan Huawei Ascend G7 Şarj Sorunu ve Çözümü başlıklı makalemizde Huawei Ascend G7 Şarz Problemi, Huawei G7 Pil Sorunu ve Huawei G7 Şarj Sorunu hakkında bilgiler verilmektedir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
REKLAM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM