Telefonunuza virüs bulaştı uyarısı samsung iphone

Telefonunuza virüs bulaştı samsung
Paylaş
 

Çoğu kişinin başına gelmiştir. İnternette gezinirken “Virüs tespit edildi” şeklinde yazısı beliriverir. Altında da Uyar-senin telefon enfekte ibaresi yazar. Bazılarında ise virüs temizlemek için geri sayım ekranı çıkar.

Süre giderek daralmaktadır ve “Akıllı telefonumuz” un bizi uyardığını düşünürüz. Bir yandan da bu gerçek mi değil mi diye içimizde şüphe oluşur.

Acaba uyarının üzerine tıklasak mı tıklamasak mı ? Tıklarsak ne olur, tıklamazsak ne olur ?

Arkadaşlar bu uyarı sahte bir uyarıdır ve çoğunlukla yabancı internet sitelerinin reklamıdır. Eğer uyarının sağ üst köşesinde mavi ve yuvarlak içinde “i” yazıyorsa bu bir Google reklamıdır. Amaç sizin o siteyi ziyaret etmeniz hatta bir program indirmenizdir.

Bunu yaparak ne kazandıklarını kestirmek güç ama can sıkan bir reklamcılık anlayışı olduğu kesin. Eğer panik yapıp tıklarsanız daha sonra silmeyi muhtemelen unutacağınız ve telefonunuzu ciddi derecede ağırlaştıracak bir uygulama indirebilirsiniz.

Bu tür uyarılar reklam amaçlı değil de daha da beter gayelere binaen de karşınıza çıkabilir. Bu takdirde sizin kişisel bilgilerinizi almayı hedefleyebilirler. Yani uyarıya tıklarsanız hakikaten de telefonunuza virüs yüklerler.

Bu tür aldatmacalardan korunmak için şunlara dikkat etmek gerekir. Öncelikle telefonumuza hangi virüs engelleyici program yüklediysek uyarıda da o programın amblemi gelmelidir. Temizlerken de yine o programı kullanmanız gerekir.

Eğer telefonunuzda virüs programı yok ise çare size gelen mesajlara tıklamak değil kaliteli bir virüs koruma programını (ücretli olanından) yüklemektir. Bu programda taramaya yaparak virüslerin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer yanlışlıkla virüs reklamına tıkladı iseniz virüs temizleme programını çalıştırınız ve telefonunuza yüklü uygulamaları kontrol ederek ekstra bir program yüklenmiş ise bunu kaldırınız.

 

Bundan sonra telefonunuzda 7 virüs tespit edildi, 13 virüs tespit edildi gibi uyarılar gelirse dikkate almazsınız sanırım.

Telefonunuza virüs bulaştı uyarısı samsung iphone
5 (100%) 1 oy

Bir önceki yazımız olan Tablete root nasıl atılır başlıklı makalemizde tablet rootlama bilgisayarsiz, tablete root atma e tab 5 ve tablete root atma nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
REKLAM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM