Yeni bir akıllı telefonda rehber aktarımı nasıl yapılır?

Paylaş
 

Yeni bir akıllı telefonda rehber aktarımı nasıl yapılır?

Yeni bir akıllı telefonda rehber aktarımı nasıl yapılır? Sorusunun yanı sıra akıllı telefonlarda, bilgisayara rehber yedekleme,  Android telefonlardan iPhone telefonlara rehber aktarımı gibi sorularınıza da cevap bulacak nitelikte bir yazımı kaleme almak istiyorum. Umarım bu yazıdan sonra bu gibi işlemler sizin için çok daha basit olacak.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, telefon rehberimiz belki de hayatımızın en çok değişen, en çok eklenen numaralar sayesinde fazlasıyla güncelliğini koruyan ve koruması da gereken bir içeriğidir.Ki çoğu zaman da bu içeriğini kaybetmiş onca insanla karşılaşır, hatta neden aranmadığımızı merak ettiğimizde ise, telefon rehberinin silindiğinin ya da yeni bir telefon aldığını ama taşıma işleminde bir çok numarayı kaybettiğinin öğreniriz. Bazen doğru olduğuna inanmayız bile ne zaman ki kendi başımıza aynı durum gelir, işte o vakit aslında rehber taşımanın ne kati zorluklar ile karşılaşmaya ihtimal verdiğini görürüz.

Peki nedir bu aktarma işlemleri?

İçe veya dışa aktarma,başka bir telefona aktarma konu başlıklarında sizlere bu işlemin nasıl yapıldığını anlatacağız.Anlatacağız ki siz adım adım biriktirdiğiniz kişi listenizi aniden kaybetmeyin ve telefon rehberinizin güncelliğini her daim koruyun.

İçe/Dışa Aktarma Nedir?

Rehberdeki kayıtlı numaraları sim karttan telefona aktarma veya telefondan sim karta aktarma seçeneğine içe/dışa aktarma denir. Telefonların gün yüzüne çıktığı ilk zamandan bu yana, irtibat için sürekli aktif tuttuğumuz rehberlerimizi aktarma gereksinimi duyabiliriz yeni bir telefon aldığımızda ya da yeni bir hat aldığımızda. Bu durumu daha net bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

İçe/Dışa Aktarma Nasıl Yapılır?

Güncelliğine önem verdiğimiz telefon rehberimiz de kayıtlı olan tüm kişi listesinin zorlanmadan, kolay bir şekilde dışarıya aktarılabilmesi işlemi aslında, temel olan ”her ihtimale karşı önlem alma” işlevini kapsamaktadır. İnsanlık hali der, ne olur ne olmaz ifadesini dillerden düşürmeyen bizler için herhangi bir sebepten mütevellit rehberimize bir şey olur düşüncesiyle ki olduğu çok olmuştur, aktarma işleviyle oluşturduğumuz yedek rehberimizi sisteme geri yükleyebiliriz. Bu avantajın telefon tarafından bize verilmesi bulunması zor bir nimettir de diyebiliriz. Çünkü rehberin silinmesi demek, hayattan kopmak demek çoğu insan için,ne yazık ki.

Bu işlemi gerçekleştirmek için ;

Telefonunuzdan “Rehber” bölümüne giriş yapınız.

Menü tuşuna basarak “Daha fazla” seçeneğini seçiniz.

Ekrana çıkan “İçe / Dışa Aktar” seçeneğine tıklayınız.

Akabinde açılacak pencere üzerinde ise şu sekmeleri göreceksiniz;

 1. USB bellekten  içe aktar
 2. USB belleğine dışa aktar
 3. SD kartından al
 4. SD karta çıkar
 5. SIM kartından al
 6. SIM karta aktar

İçe aktarma seçenekleri bildiğiniz gibi SIM ya da SD kartta bulunan rehber bilgilerin telefona aktarılması görevini yerine getirmektedir.

Diğer yandan ise, dışa aktarma işlemi de telefon rehberinizde bulunan kişileri SIM’e ya da SD karta aktarmanızı sağlıyor. Kısacası, nerede rehberiniz yoksa o kısımda yedekleme sağlanıyor, SD kart ya da telefon belleği.

Uygulamalı olarak anlatmak için, bu yazımıza özel bizde aktarma işlemini yeniledik ve dedik ki telefonda SD karta çıkar diyelim ve sonuçlarını hep beraber bilelim. Akabinde bizi karşılayan ifade “Dışa aktar” bölümü içerisinde  “Dahili bellek” seçeneği getirildi telefon tarafından. Bu sekmeyi tıklayınca ise karşımıza çıkan bildirimde

SD karta aktarılmasını istediğiniz kişilerin seçilebildiği bir ekran gelmekte ve bu ekranda tüm rehberiniz bulunmakta sizde bu rehberde isteğiniz doğrultusunda seçim yapabileceğiniz gibi, üstte yer alan “Tümünü seç” düğmesi sayesinde de rehberdeki tüm kişiler SD karta aktarabilirsiniz.

iPhone’dan Android’e rehber aktarmak

Günümüz dünyasında fazlasıyla kullanıcıya sahip olan Apple’ın marka spesifikasyonunu artıran ünü ile dünyada takipçi rekortmenlerine sahip olan iPhone’dan Android işletim sistemli yeni bir akıllı telefona geçiş yapan kullanıcıların ilk düşündükleri güncelliğine önem verilen rehber listesinin nasıl taşınması durumudur. iPhone’dan Android’e rehber transferi için takip edebileceğiniz çeşitli yolların varlığından bahsetmek isterim sizlere.

iTunes Yazılımı İle yeni bir akıllı telefonda rehber aktarımı nasıl yapılır?

İlk olarak yapmanız gerekenler şöyledir;

 1. iPhone’u bilgisayarınıza Usb kablosu ile bağlayın.
 2. iTunes programını çalıştırın.
 3. Sağ üst köşede belirlenen akıllı telefonunuz simgesine tıklayın
 4. iPhone Summary ekranından Info simgesine tıklayın.

Eğer rehberinizi iCloud hesabınıza yedekliyorsanız,

 1. iPhone’da ayarlara girin,
 2. iCloud’u seçin ve “Contacts” kaydırma çubuğunu “On”dan “Off”a getirin.
 3. iTunes’a geri dönün ve ‘Sync contact’ seçeneğini işaretleyin.
 4. Ekrana gelecek listeden “Google Contacts”ı seçin.
 5. Google hesabınıza erişim sağlayıp, eşitleme işlemini gerçekleştirin, iPhone’da ki güncel rehberiniz Google hesabınıza kaydedilecektir.

Şimdi yeni Android işletim sistemli akıllı telefonunuz için de kurulumunu gerçekleştirirken sizden istenen google hesabınızla giriş yapın ve kurulumunu gerçekleştirin. Güncel rehber Google hesabından akıllı telefona otomatik olarak indirilecektir.

Geleneksel Yöntem ile yeni bir akıllı telefonda rehber aktarımı nasıl yapılır?

 1. Bilhassa iPhone’da güncel rehberinizin bir sekmesini açınız.
 2. Yeni aldığınız Android İşletim sistemli akıllı telefonunuza hangi kişilerin gitmesi gerektiğine karar veriniz.
 3. Rehberdeki güncel kayıtları seçiniz.
 4. Kayıtları e-posta aracılığı ile paylaşma seçeneğine dokununuz.
 5. Kayıtları kendi e-posta adresinize gönderiniz.

Yeni akıllı telefona geçiş yaptığınızda da seçmiş olduğunuz bu kayıtları cihazınıza kolayca yükleyebilirsiniz.

Yeni bir akıllı telefonda rehber aktarımı nasıl yapılır?
Oyla

Bir önceki yazımız olan iPhone 6 ve 6S Telefonlarda Karşılaşılan En Büyük 22 Sorun ve Çözüm Önerileri-1 başlıklı makalemizde iphone 6 sık karşılaşılan problemler, iPhone 6 ve 6S Telefonlarda Karşılaşılan En Büyük 22 Sorun ve iphone 6s problemleri çözümü hakkında bilgiler verilmektedir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
REKLAM
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM